Осінь — це час, коли потрібно особливо подбати про сад. Внесення добрив у цей період стає гарною профілактикою захворювань, забезпечує стійкість дерев та кущів до морозів, зберігає декоративність, готуючи їх до наступного сезону. Садівнику-початківцю буде цікаво дізнатися, які добрива вносити восени. Про це й розповімо в статті.
Для чого потрібне підживлення
Думки про те, чи потрібно удобрювати дерева восени чи ні, у садівників нерідко розходяться. Хтось впевнений, що рослини розвиваються самі та немає потреби вносити підживлення. А хтось вважає, що своєчасне та правильно підібране добриво сприяє рясному плодоношенню, робить рослинність більш пишною та красивою.
Насправді підживлювати потрібно. Тоді вони швидше розвиваються, виглядають здоровими та доглянутими, дають хороший урожай. Засіб підбирається в залежності від пори року. Наприклад, знадобляться зовсім різні склади під час руху соку, формування плодів та після плодоношення. Одні містять корисні речовини, інші зміцнюють імунітет, підвищуючи стійкість до захворювань та паразитів.
Коли робити осіннє підживлення
Добриво дерев восени проводиться в період з кінця серпня до жовтня (першої половини). Робити це пізніше не має сенсу, оскільки вегетація вже закінчиться, кущі увійдуть у стан спокою, не встигнувши засвоїти поживні речовини. Крім того, пізніше внесення добрив може нашкодити, вивести їх зі «сплячки» та спровокувати зростання. Коли багаторічна рослина входить у стан спокою в потрібний час, ризик вимерзання виключається.
Внесення має бути виконано до жовтня, оскільки:
- пагони здерев’яніють, закінчується вегетація. Якщо ж залишаться зелені паростки, взимку вони загинуть;
- дерево має встигнути «заснути», тоді сік трансформується в речовину, яка не замерзає при мінусових температурах;
- в кореневій системі поживні компоненти встигнуть накопичитися до весни.
Тому не рекомендується використовувати азот, він активізує вегетацію. У цей час наголос роблять на калій, фосфор, деревну золу.
Чим краще підживити дерева восени
Виділяють кілька різновидів. Це органічні, мінеральні та органо-мінеральні препарати. Розглянемо кожен різновид докладніше.
Органічні склади виробляються на основі природних компонентів (зола, деревна тирса, перегній). Їх легко засвоює коренева система. У таких підживленнях сконцентровані корисні мікроелементи, за рахунок яких кущі ростуть і розвиваються. Додатково покращується структура та склад ґрунту. Наприклад, вибираючи, чим підживити плодові дерева восени, можна взяти органічний «Біогумус» у гранулах, «Геракл плюс» у вигляді рідини від виробника «Агротех».
Важливо. Вносити органіку в ґрунт слід з обережністю. Надлишок може деформувати коріння та закислити ґрунт.
Мінеральні — бувають простими та складними, містять багато мінералів. Перший тип включає один певний елемент, у другому їх може бути 2 і більше. Наприклад, рідина «Карбамід», універсальний субстрат Zion.
Залежно від переважаючого мінералу, підживлення бувають двох типів:
- калійні — підтримують оптимальний склад ґрунту;
- фосфорні — сприяють швидкому розвитку коренів, активізують фотосинтез.
Підживлення кущів буде максимально корисним, якщо правильно підібрати її тип.
Органо-мінеральна призначена для підтримки рослин молодого та зрілого віку, характеризується збалансованим складом корисних елементів. Це комплексні засоби, що поєднують органічні та мінеральні компоненти.
Перша складова (компост, гній) забезпечує повільне вивільнення поживних елементів, підтримуючи їх доступність для коріння тривалий час. Органічні компоненти покращують проникність та структуру ґрунту, служать середовищем для ґрунтових мікроорганізмів, активізуючи їх діяльність. Мінеральні речовини в органо-мінеральних складах знаходяться в простішій формі порівняно з чистими аналогами.
Серед якісних ефективних засобів — Гранули «Гумат+7 йод», рідкий регулятор росту «Фітозонт» від виробника Avgust.
На замітку. Результат добре помітний, якщо вибрати відповідне добриво, розрахувати дозування за інструкцією виробника. Якщо не дотримуватися рекомендацій, може вийти зворотний ефект.
Скільки вносити
Якщо ви плануєте восени підживити кущі органікою, важливо зробити це раніше, адже азот, що міститься, може стимулювати зростання пагонів. Що стосується дозування, то воно різниться, залежить від виду культур:
- Груші та яблуні: для рослин – років — – кг органіки, для дерев – років — кг, старше – років — кг. Також можна вносити – г сульфату калію, – г суперфосфату, розбавивши попередньо водою.
- Слива та вишня: органіку розбавляють у разів. Під одну рослину вносять , л суміші, розпушивши перед цим ґрунт. Через – днів поливають приготованим розчином з розрахунку – г сульфату калію та – г суперфосфату.
Аґрус, малина, смородина: під один кущ знадобиться – кг органіки, – г сульфату калію, – г суперфосфату.
При застосуванні органіки та мінералів дози можуть бути знижені приблизно в рази, містять збалансований склад поживних речовин.
Важливо рівномірно розподіляти засіб в межах пристовбурного кола, прикопувати їх на глибину – см, але не ближче – см від стовбура. Після внесення рекомендується ґрунт мульчувати.
Точні дози можуть коригуватися з урахуванням стану куща, родючості ґрунту та інших факторів. Можна провести аналіз ґрунту, щоб визначити оптимальну потребу в поживних елементах.
Досвідчені садівники рекомендують чергувати вид щороку. Наприклад, в один сезон використовувати перепрілий гній, а в наступному — мінерали.
Побілка для дерев
Висновки
Коректне та своєчасне добриво кущів восени має позитивний вплив:
- Підживлення плодових культур є важливим заходом для підготовки до зимового періоду, підвищення їхньої продуктивності в наступному сезоні.
- Найбільш ефективними в цей період вважаються фосфорно-калійні та органо-мінеральні добрива, які забезпечують комплексне харчування.
- Фосфор та калій сприяють накопиченню поживних запасів, підвищенню зимостійкості, закладці плодових бруньок та покращенню якості майбутніх плодів.
- Органічні компоненти покращують структуру ґрунту, роблять його родючим, активізують корисну мікрофлору.
- Оптимальні дозування залежать від віку та розміру плодів, ступеня родючості ґрунту.
Але вибирати підживлення потрібно з уважністю, суворо дотримуватися рекомендованих виробником доз та термінів внесення, щоб виключити запуск зростання рослини, створити умови для входження в стан спокою.
Підібрати та купити добриво ви можете в інтернет-магазині «Порядок». У каталозі представлений широкий вибір сертифікованої продукції від перевірених виробників за доступною ціною. Організуємо швидку доставку товару у вашому місті. Детальну консультацію завжди можна отримати, зв’язавшись з нашим фахівцем по телефону.
Питання та відповіді
Навіщо восени вносити добрива під плодові дерева, якщо вони і так самі готуються до зимового періоду? Тим паче вони отримували потрібні елементи у весняно-літній період.
Підживлювати слід постійно. Вони активно витрачають поживні речовини, коли ростуть і формують урожай. Якщо упустити момент внесення, то в стан спокою на зиму дерева йдуть виснаженими та ослабленими.
Саме в цей період закладаються основи для врожаю в наступному році. Тому важливо перед морозами наповнити рослини та ґрунт мікро- та макроелементами. Тоді плодові культури зможуть легко перенести мінусові температури, до весни будуть готові до цвітіння та подальшого плодоношення.
Органіка та мінерали покращують структуру ґрунту, створюють сприятливі умови для коріння, насичують ґрунт необхідними мікроорганізмами. Найкраще підживлювати в кінці вересня, коли етап плодоношення закінчено.
Чим можна підживлювати плодові дерева восени, а чим — ні?
Основне правило — не вносити склади з азотом після липня. Це обумовлено тим, що компонент запускає зростання пагонів та коріння. Тому варіант краще підходить для весни. У серпні садові культури готуються до зимового спокою.
Для плодових культур підходить органіка, калійно-фосфорні склади, комплексні засоби.
Так, суміші з фосфором живлять коріння, забезпечують формування та накопичення білка, амінокислот та цукрів у соку. Найчастіше застосовують звичайний або подвійний суперфосфат. Але враховуйте, що фосфор погано розчинний у воді. Тому гранули вносять у розпушений ґрунт, прикопують на – см в глибину. Якщо залишити на поверхні, воно не зможе передати поживні компоненти кореневій системі.
Калій покращує імунітет садових культур, готує їх до впливу несприятливих факторів, сприяє накопиченню цукру в плодах. Садівники рекомендують вибирати сірчанокислий вид, без хлору, який може негативно позначитися на стані дерева. Також підійде калімагнезія, якщо ви шукаєте, чим підживити кущі.
Є спеціальні комбіновані комплекси для плодових рослин. З натуральних підживлень можна використовувати деревну золу, перегній, гній, біогумус, компост.
Чи не небезпечно підживлювати органікою, в якій є азот, що стимулює зростання?
Органіку використовувати можна. Оптимальний вибір — перепрілий компост. У ньому немає чистого азоту. У компості містяться рослинні залишки, ґрунт, відходи кухні та туалету. Органіка насичена поживними елементами, які вкрай важливі для плодових дерев. Те ж саме відноситься до біогумусу та перегною. Підживлення підходить для будь-яких культур, використовується в дозуванні – відер.
З органіки можна вибрати перегнилі сидерати, особливо білу гірчицю. Поміщають біля стовбура по колу, скошують траву, залишають до весняного періоду, щоб перегнило.
А в деревній золі азоту немає взагалі. Але потрібно багато: від відра на м. Обережно можна використовувати коров’ячий гній. Краще, щоб він перепрів не менше одного року. Оптимальні результати дають комплекси, коли поєднують органіку та мінерали.
У яких дозах використовувати підживлення для кісточкових та насіннєвих культур?
Якщо це груша або яблуня, рекомендуються комплекси. Вносять відер органіки, піввідра деревної золи, великі ложки калію (краще сірчанокислого), ложок суперфосфату.
Для сливи, абрикосу, черешні, вишні у вищеописаний склад ще додають три склянки доломітового борошна (можна замінити на товчений крейду), ложки кальцію, воду для достатнього поливу. Кальцій сприяє формуванню кісточок усередині плоду. Якщо елемента недостатньо, при весняному цвітінні зав’язі не утворюються.
Чому найкращими вважаються саме фосфорно-калійні препарати?
Вони грають ключову роль у накопиченні поживних речовин в органах рослин перед періодом спокою. Це допомагає їм успішно пережити зимовий період та сформувати квітки для майбутнього врожаю. Калій відповідає за підвищення морозостійкості культур. Він сприяє потовщенню клітинних стінок та накопиченню активних речовин, що захищають від вимерзання. Калій бере участь у формуванні цукрів, крохмалю, вітамінів та інших корисних речовин у плодах, що покращує їх смакові якості та зовнішній вигляд.
Плодові рослини віддають велику кількість фосфору та калію при плодоношенні. Втрати заповнюються, кущі готуються до наступного сезону.