Що не можна їсти вранці на сніданок: 14 продуктів, які можуть нашкодити

Дізналися у нутриціолога, чому не варто їсти на сніданок одні яйця, які продукти вранці можуть нашкодити і чим їх замінити.


 Что нельзя есть утром на завтрак: 14 продуктов, которые могут навредить

Що не можна їсти натщесерце вранці

1. Насолода

Краще не їсти солодкі продукти на сніданок, оскільки це призводить до різкого підвищення глюкози в крові (приплив енергії) і такому ж швидкому її спаду (втома). Далі починаються зриви на їжу протягом дня, з’являється бажання заїсти почуття голоду чимось більш шкідливим. Солодкий сніданок не дає довгого насичення, навпаки, робить нашому організму гірше і наповнює його великою кількістю простих вуглеводів. Вони дають подвійний “цукровий удар” (так як вуглеводи самі по собі цукор для організму). Тобто солодкий Круасан з Нутеллою або простий тост з шоколадною горіховою пастою — це удар по організму з ранку і відсутність сил протягом дня.

2. Тости з білого хліба

У списку того, що не можна їсти вранці, продукти з борошна вищого сорту будуть одні з перших, оскільки відносяться до швидких вуглеводів. Також, як і солодощі, вони призводять до різкого підвищення глюкози в крові, а потім до різкого зниження цукру. Така їжа не дає тривалий заряд енергії, і швидко настає втома і млявість. У білому хлібі немає поживної цінності для організму, і почуття голоду швидко повертається. Якщо тост трохи підгорів при приготуванні на сковороді або в тостері, в горілої скоринці можуть бути канцерогени, які також призводять до порушення обміну речовин.

3. Дріжджова випічка


 Что нельзя есть утром на завтрак: 14 продуктов, которые могут навредить

Вона шкідлива також, як і білий хліб через те, що викликає перепади цукру в крові. Крім цього, у випічці міститься підвищена кількість цукру і маргарин, які викликають подразнення слизових стінок шлунка і нетравлення. Якщо так снідати регулярно, це може привести до ожиріння. Коли ми говоримо про те, що не можна їсти на сніданок — білий хліб, випічка або макарони з вищих сортів пшениці будуть в цьому списку, оскільки призводять до бродіння в організмі. У ранкові години організм не готовий перетравлювати швидкі вуглеводи. Випічка надмірно навантажує підшлункову, кишечник і шлунок. Особливо це шкодить, якщо людина має схильність до діабету або інсулінорезистентність.

4. Кава

Він підсилює вироблення кислоти для перетравлення їжі, що призводить до печії і появи нудоти, ось чому не можна кави натщесерце. Якщо людина вже страждає від синдрому роздратованого кишечника, чашка кави натщесерце погіршить стан і викличе різкі болі в животі, здуття, метеоризм і розлад. Через кофеїну відбувається закид жовчі в ненаповнений шлунок, що викликає відчуття тяжкості і нудоти. Пити каву краще після щільного сніданку, тоді він буде стимулювати перетравлення їжі і послужить джерелом антиоксидантів.

Краще не пити кавовий напій вранці на голодний шлунок. Кожен другий п’є не просто чорний американо на сніданок, а додає туди молоко, або вершки, а ще доповнює цукровим сиропом. Для організму немає відмінності в прийомі рідкої і твердої їжі, і твій кави з молоком розцінюється як перший сніданок. Тільки ось користі він ніякої не дає.

5. Свіжовичавлений сік

Цей напій-концентрат з фруктів або овочів, але без цінної клітковини. Такий склад призводить до великого навантаження на підшлункову. Крім того, організм з ранку голодний, і сприймає сік, як їжу. У відповідь він виробляє велику дозу інсуліну для її перетравлення, що призводить до його стрибків у крові. Найшкідливіший варіант-це поєднання апельсинового соку і солодкого круасана. Вони погано сумісні, оскільки цукор з кислотою не поєднується і викликає порушення травлення. Солодке і здобне викликає стрибок глюкози, а кислі продукти натщесерце дратують слизову шлунка. З напоїв також варто виключити алкоголь і газовану воду, оскільки вони дратують слизові.

Соки не приносять користі, а кислі ще й небезпечні. Вони дратують слизову органів травлення і стимулюють надмірну вироблення ферментів підшлункової залози. Це може призвести до рідкого стільця, газоутворення, тяжкості в правому підребер’ї та нудоти.

6. Вода

Хоча стакан рідини вранці розганяє метаболізм, але важливо враховувати температуру напою. Стакан холодної води або сік з холодильника принесе тільки шкоду, якщо є захворювання шлунка або проблеми з серцем і судинами. Не варто пити і занадто гарячі напої натщесерце (з температурою вище 65 градусів), будь то склянку окропу або гарячий чай. Окріп призводить до пошкоджень слизової стравоходу і шлунка, і може викликати ріст клітин, які поступово переростають в пухлину і призводять до онкології. Вранці натщесерце можна випити склянку теплої води комфортної температури, це допоможе «розбудити» організм і запустить роботу травної системи. Не потрібно додавати часточку лимона або ложку меду, оскільки вони викликають подразнення слизової шлунка.

7. Вівсянка швидкого приготування

Хоча такий сніданок простіше готувати, і це допомагає заощадити час вранці, але користі в ньому немає ніякої. Щоб вівсянка швидко розчинялася у воді, її перемелюють практично в пил. Через дрібного помелу вона втрачає корисну клітковину і харчові волокна, які необхідні для правильного травлення. Часто в швидкорозчинні каші додають сіль, підсолоджувачі, ароматизатори, які теж шкодять організму. Навіть якщо доповнити кашу медом або фруктами, вона не буде містити достатньо поживних речовин, і лише призведе до підйому цукру в крові. Нутриціолог пояснює, чому не можна їсти вівсянку на сніданок:

Вівсянка з ягодами і медом, на жаль не вважається повноцінним сніданком. Недолік білка, жирів, а також велика кількість цукру, отримане з таким сніданком, не зробить тебе здоровіше, а лише підніме цукор на весь день.

8. Яєчня


 Что нельзя есть утром на завтрак: 14 продуктов, которые могут навредить

Яйця в помірній кількості нешкідливі, але багато що залежить від способу приготування і поєднання продуктів. Якщо при готуванні додати бекон або ковбасу, блюдо буде перенасичене шкідливими трансжирами, які згубно впливають на роботу системи травлення. Це може призвести до гастриту. Вони містять консерванти, сіль і штучні добавки, які шкодять організму. При обсмажуванні виділяються канцерогени, що робить їх ще шкідливішими. М’ясні напівфабрикати при частому вживанні можуть привести до онкології, включаючи рак підшлункової залози і кишечника. Самі по собі яйця не шкідливі, але потрібно доповнити їх корисними продуктами.

Розкрию секрет-найшкідливіше неправильне поєднання продуктів і неповноцінна тарілка. Яйця (приготовані без шкідливих добавок) надають благотворну дію на нервову систему, допомагають проти депресії, підтримують організм при нервовому виснаженні і хронічної втоми. Крім того, вживання яєць зменшує ймовірність появи раку молочних залоз. Але незважаючи на велику кількість плюсів, я все-таки не рекомендую снідати тільки яєчнею. Вона не дасть тривалого насичення, і така тарілка не буде вважатися повноцінною.

9. Кисломолочні продукти

Починати день з кефіру з біфідобактеріями — не найкращий варіант. Справа в тому, що вранці в шлунку соляна кислота в підвищеній концентрації після нічної перерви. Таке середовище з високою кислотністю знищує корисні лактобактерії, і організм не отримує користь від їх вживання. Кисломолочні продукти краще їсти на перекушування протягом дня, після основної їжі. Якщо ж йогурт містить цукор і штучні харчові добавки, він до того ж викличе стрибок цукру в крові. Такий сніданок не дасть організму поживних речовин, тільки викличе стрибок інсуліну, після якого швидко повернеться відчуття голоду.

Розповімо докладніше, чому не можна їсти сир на сніданок як самостійне блюдо. Справа в тому, що він відноситься до продуктів з високим інсуліновим індексом — надмірно стимулює вироблення інсуліну в організмі. Після його вживання ти відчуєш короткочасний підйом енергії, а потім знову швидко зголоднієш. Тому якщо ти їси сир вранці, доповни його повільним вуглеводами — наприклад, цільнозерновим хлібцем. Це сповільнить засвоєння сиру і забезпечить тривале насичення.

10. Жирне м’ясо

Хоча організму потрібно отримувати білки в першій половині дня, але жирні сорти м’яса для цього не підійдуть — вони занадто важкі для перетравлення. Щоб засвоїти жирне м’ясо, організму доведеться витратити велику кількість енергії на його переробку. Вранці у організму цієї енергії ще немає. У перші години після пробудження підшлункова залоза працює активно, виробляючи кортизол і інсулін. Вони необхідні, щоб клітини організму отримували достатньо енергії. З цієї причини вранці в першу чергу необхідно їсти складні вуглеводи. Важку їжу, включаючи червоне м’ясо, краще їсти в другій половині дня.

11. Фрукт


 Что нельзя есть утром на завтрак: 14 продуктов, которые могут навредить

Розглянемо докладніше, що з фруктів не можна їсти натщесерце:

  • Цитрусові-лимони, апельсини і грейпфрути містять концентровані кислоти, які подразнюють слизову шлунка. Це може призвести до печії та гастриту.
  • Груші-містять велику кількість грубих харчових волокон, які організму важко переварити з ранку. Це може привести до травм слизової травної системи, а також до нетравлення.
  • Банани-містять велику кількість магнію (в одному фрукті міститься близько 9% від добової норми). Якщо є їх з ранку натщесерце, магній швидко засвоюється, через що порушується баланс калію і магнію в організмі. Крім того, це підвищує навантаження на серце і судини.

12. Сирі овочі

Містять велику кількість грубої клітковини, яку складно перетравлювати з ранку. Організм витратить більше часу і сил на засвоєння сирих овочів, що може привести до печії і відчуття дискомфорту в животі. Особливо не рекомендується їсти натщесерце свіжі огірки і помідори — це може привести до гастриту, виразки, подразнення слизових і печії. Якщо ти хочеш зробити тост з огірком і рибою, краще заміни в ньому огірок на авокадо — воно засвоюється набагато легше завдяки вмісту м’якої клітковини і благотворно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту.

13. Мюслі і пластівці

Хоча вони створені спеціально для сніданків і їх швидко приготувати, але користі від них немає. Велика частина з них містить дуже багато цукру в поєднанні з пластівцями високого ступеня обробки — це потрібно, щоб вони швидше розчинилися в молоці. Мюслі і пластівці відносяться до швидких вуглеводів. В організм швидко надходить велика кількість глюкози, а у відповідь виробляється інсулін. Через годину рівень цукру також швидко впаде, і ти знову захочеш їсти. До того ж ці продукти не містять корисних речовин. Якщо ти дуже любиш мюслі, вибирай з грубих сортів борошна і без цукру і підсолоджувачів в складі. Але навіть такі сніданки краще не їсти занадто часто.

14. Часник, консерви і копченості

Такі продукти надмірно стимулюють роботу травної системи, що в ранкові години може привести до спазму. Перший прийом їжі повинен бути щадним, оскільки в шлунковому соку і так накопичується підвищена концентрація кислот. Часник надає агресивну дію на слизову, що може привести до печії. Краще додавати його в блюдо на обід. Консерви є важкою для засвоєння їжею і надмірно навантажують підшлункову залозу, що може привести до збоїв в її роботі. Їх краще зовсім виключити з повсякденного раціону, особливо на сніданок.

Яким повинен бути корисний сніданок

Для здорового і повноцінного сніданку Нутриціолог рекомендує наступні варіанти:

  • Млинці із зеленої гречки з яйцем і гарбузовим насінням + вершкове масло.
  • Сирні сирні булочки з рибкою і авокадо.
  • Лляна каша з перепелиними яйцями і ягодами + мед.
  • Кабачкові оладки + курячий паштет.
  • Шакшука з червоним перцем з 2 яєць і шматочок цільнозернового хліба з яловичим язиком, сирним сиром із зеленню (шпинат) — можна додати до шакшуки.

Хоча є продукти, які не дуже корисно їсти натщесерце, але набагато гірше сніданок зовсім пропускати. У таких людей на 21% вище ризик розвитку цукрового діабету другого типу. Не відмовляйся від їжі і старайся не сидіти на голодних дієтах. Один раз навчися правильно складати «тарілки» і правильно комбінувати продукти — дієта вже ніколи не знадобиться.