Вирощування лимона в домашніх умовах. Як виростити кімнатний лимон з кісточки

Лимонне дерево в квартирі буде радувати зеленим листям і плодами круглий рік, але тільки при дотриманні правил посадки і догляду. Вітчизняна селекція пропонує сорти кімнатних лимонів, які можна вирощувати на підвіконнях. Рослини пристосовані до плодоношення в домашніх умовах.

Але чи обов’язково купувати живці або можна виростити лимон зі звичайного насіння? Доглянуте цитрусове дерево можна виростити з кісточки. Головне, дотримуватися умов вирощування.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Балкон або сад? Де розмістити горщик з рослиною

Не варто забувати, що навіть цитрусові, пристосовані для вирощування в будинках і квартирах, є екзотичними рослинами. А екзоти завжди мають певні вимоги до температури, освітлення, вентиляції.

Освітлення

Щоб виростити лимон з кісточки в домашніх умовах, необхідно подбати про освітлення. Цитрусові люблять багато світла. Для здорового росту, розвитку, плодоношення рослини повинні засмагати протягом 8-12 годин. Тому приміщення, де буде знаходитися дерево, має знаходитися на південній або західній стороні будинку.

Важливо. Горщик з рослиною не потрібно постійно повертати або переставляти. Дерево повинно звикнути до місця, кута падіння сонячних променів. А різка перестановка, затінення призведе до того, що зеленому вихованцеві доведеться заново пристосовуватися до нових умов. Зростання рослини припиниться, з’являться жовте листя.

Однак можна і перевернути рослина. Але робити це потрібно рідко, щоб сформувати рівну крону.

Часто власники плодових дерев виносять їх з приміщення на вулицю в теплу суху погоду. Цього робити не варто, так як рослина відчуває стрес.

Важливо. Не варто вирощувати цитрусові на кухні. Перепади температури, спека, пари, продукти згоряння газу – все це шкодить рослинам.

Ідеальним місцем для вирощування цитрусового дерева є засклена лоджія, балкон, тераса, сад. Але не можна допускати попадання прямих сонячних променів на рослину, так як їх вплив пошкоджує листя. Тому підійде місце з легкою тінню, де лимону буде комфортно і буде достатньо сонячного світла.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Вентиляції

Приміщення з рослинами повинно добре провітрюватися. Але не варто допускати протягів, ставити горщики з лимонами в місцях, що продуваються сильним вітром.

Якщо умови вирощування лимонів передбачають приплив свіжого повітря, діжки з рослинами ставлять не на грунт, а на дренаж. Слідкуйте за тим, щоб дощ не затопив горщики.

Температура

Дотримання температурного режиму є головною умовою для всіх рослин. З квітня по жовтень температура повинна бути від +20 до +30 градусів.

Взимку стовпчик термометра не повинен опускатися нижче +5-12 градусів. Крім того, в холодний період дерева впадають в сплячку. Період спокою лимонів триває з жовтня до початку квітня. У цей час потрібно стежити за температурою, знижувати її поступово, так як різкий перепад викличе пожовтіння листя.

Важливо. На зиму вазони переміщують в найсвітліше приміщення. Але рослини не варто розміщувати поруч з радіаторами опалення та іншими штучними джерелами тепла. Сухе повітря губить листя.

Також не можна допускати зниження температури до 0 градусів. Лимонне дерево може пробути на холоді 2-3 години, після чого замерзне і загине.

Оптимальні умови можна створити в зимовому саду, де клімат залишається постійним протягом усього року.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Вибираємо грунт для лимонного дерева

Цитрусові люблять легкий, дуже пухкий грунт, який не затримує воду. Якщо волога буде застоюватися, коріння почнуть гнити. Тому потрібно стежити за тим, щоб зайва вода виходила через дренажні отвори в горщиках.

Також потрібно забезпечити хорошу аерацію – повітропроникність грунту. Насичена киснем грунт допомагає коріння краще розвиватися.

Для лимона важливо, щоб грунт швидко пропускала воду і насичувалася повітрям.

Параметри грунту для лимонного дерева:

  • Кислотність: рН від 5,5 до 6,5.

  • Структура: пухка, не обтяжена.

  • Склад: чорнозем, сірий колір, крупнозернистий пісок, перліт, торф. До складу також може входити соснова кора, перегній, компостні грунти.

  • Дренаж: дрібний гравій, керамзит.

Досвідчені садівники рекомендують додавати в грунт мікоризу, яка сприяє швидкому і правильному засвоєнню рослинами поживних речовин. Додавання мікоризи прискорює розвиток лимона.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Як поливати

Щоб зрозуміти, як виростити лимонне дерево в квартирі, недостатньо знати про умови вирощування і грунті. Також потрібно правильно поливати, обприскувати і пересаджувати рослину.

Ось шість правил поливу цитрусових дерев:

  1. Полив повинен бути помірним.

  2. Не можна допускати переливу і застою води. Для того щоб зайва волога виходила, в вазонах роблять отвори, на дно укладають дренаж. Надмірний полив призводить до загнивання коренів, появи грибкових захворювань.

  3. Взимку зелених вихованців поять раз на тиждень. Грунтовку злегка замочують.

  4. З весни до початку осені полив збільшують до помірного. Частота поливу – до тих пір, поки грунт не просохне.

  5. Оптимальний час для поливу – ранній ранок, захід сонця.

  6. Вода повинна бути кімнатної температури.

На замітку. Лимони заливаються дистильованою водою. Якщо є можливість збирати чисту дощову воду далеко від міського середовища, можна використовувати і цей варіант.

А ось хлорована водопровідна вода не підійде. У ньому міститься токсичний хлор, який призведе до загибелі рослини.

Коли немає можливості поливати рослини водою після дощу, можна використовувати воду зі струмка, глибокого колодязя, дистильовану, водопровідну. В цьому випадку водопровідну воду кип’ятять і наполягають на тому, щоб на дні осів кальцій, а хлор випарувався.

Як обприскувати

Більшість рослин люблять обприскування, що дозволяє зволожити листя. Ця процедура входить в список обов’язкових заходів по вирощуванню та догляду за лимонами.

Обприскування проводять у вечірній час і в дощовий, похмурий день.

У спеку не можна обприскувати листя, так як вони перегріваються, що призводить до опіків.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Як правильно пересаджувати

Якщо рослини вирощуються в розсадних контейнерах або торф’яних горщиках, їм знадобиться пересадка. Але коли пересаджувати цитрусові?

Час для пересадки лимона – березень-травень. Навесні рослина активізується і починає рости. Тому зеленому вихованцеві знадобиться горщик більшого розміру.

Рослини пересаджують кожен раз, коли контейнер або вазон стає для них маленьким. Але процедура актуальна для молодих посадок, які активно розвиваються.

Старі цитрусові пересаджувати не потрібно. На пересадку рослина може відповісти обмеженим цвітінням.

Отже, ви вже розібралися, як виростити лимон з кісточки. Тепер про те, як пересадити його, коли він підросте. Тут є деякі правила:

  • У перші 1-3 роки життя молоде рослина пересаджують щорічно. Ємності для пересадки повинні бути більше попередніх на кілька сантиметрів. Занадто великі ємності не підійдуть.

  • Дорослі дерева пересаджують раз в 3 роки.

  • Пересаджене рослина помірно поливають протягом 14 днів. Грунт повинен бути вологим, але не мокрим, перезволоженим.

  • Через 1,5 місяці після пересадки можна вносити добрива

Але не рекомендується вносити добрива відразу після пересадки.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Як дозрівають плоди

Для того щоб плоди дозріли, їм необхідно тепло і сонячне світло. Оптимальними умовами для дозрівання є не менше 5 годин перебування під сонячними променями. Максимальний ефект досягається при перебуванні на сонці протягом 8 годин.

Одного опалення недостатньо. Необхідно витримувати баланс температур. Якщо вдень умови повинні бути теплими і сонячними, то вночі – прохолодними.

Як обрізати лимон і навіщо це потрібно

Обрізка – ще одна обов’язкова процедура по догляду. Але для чого він потрібен лимону? Коли дерево не обрізати, воно скидає листя, погано цвіте, дає мало плодів, росте боком.

Рослини необхідно обрізати, якщо вони розгалужені, сильно розгалужені в сторони. Зрізаються сухі гілочки, зрізаються довгі гілочки. Профілактична обрізка стимулює розвиток лимона, зростання нових пагонів. Крона стає акуратною і симетричною.

Обрізку проводять раз на рік або раз на півроку. Гілочки зрізають в березні і серпні. Зріз повинен бути спрямований назовні, проходити над листової ниркою.

Гілочки зрізають гострим секатором, садовими ножами. Для того щоб місце порізу швидше відновилося, рану замазують спеціальними складами у вигляді пасти.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Як правильно формувати крону

Під час обрізки формується крона. При цьому обрізати гілки можна по-різному, надаючи їм кулясту форму або розташовуючи гілки на спеціальній решітці. У країнах з південним кліматом крону лимонного дерева роблять плоскою, спрямованої вертикально вгору. Для досягнення ефекту використовується решітка і стінки.

Щоб отримати бажану крону, її формують у молодого дерева. Для підтримки стовбура використовуються кілочки. Стовбур спрямований вертикально вгору. Бічні гілки обрізають. Коли стовбур зміцніє, відщипніть його кінчик. Така обрізка допомагає запустити активне зростання гілок верхнього ярусу.

Щоб крона не була загущеною, її періодично проріджують.

У лимона з плодами може змінитися форма крони. Це пов’язано з вагою плодів, які обтяжують гілки. Щоб гілкам було легше, ставлять підпірки.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Як і чим удобрювати лимон

Рослини вимагають систематичного харчування. Для цього використовують різні добрива, які прискорюють ріст цитрусових, живлять коріння, листя, підвищують імунітет, стійкість до захворювань.

Необхідно пам’ятати, що виростити лимон в домашніх умовах можна, але неможливо без добрив. Грунт в горщиках вимивається, кількість мікроелементів зменшується після кожного поливу, що призводить до голодування зеленого вихованця.

Якими добривами підгодувати домашній лимон:

  1. У складі має бути присутня велика кількість азоту. Цитрусові дерева активно засвоюють азот під час росту. На другому місці за рівнем споживання знаходиться фосфор, а на третьому – калій.

  2. Крім основних елементів, в рівних частинах повинні міститися цинк, залізо і марганець.

  3. Добрива можуть бути рідкими і гранульованими.

Як мікроелемент впливає на стан цитрусового дерева:

  • Азот. Якщо рослині вистачає азоту, листя стають темно-зеленими і щільними. «Ситі» дерева рясно цвітуть, приносять велику кількість плодів. А ось надлишок азоту призводить до збільшення зеленої маси. Перенасичені лимони мало цвітуть, можуть не плодоносити.

  • Фосфор. Для розвитку кореневої системи необхідний фосфор. З настанням теплої пори року фосфор надходить в стебло від коренів. Також мікроелемент впливає на зав’язь, формування плодів.

  • Калій. Якщо рослина споживає достатню кількість калію, то плоди будуть ароматними, з необхідною кількістю фруктози. Особливо лимони потребують калії влітку.

  • Магній, залізо. Елементи впливають на розвиток дерева, вміст хлорофілу в зеленій масі. Якщо заліза не вистачає, листя жовтіє.

Вносити добрива рекомендується в березні. З квітня по вересень поживні речовини вносять дозовано, в залежності від віку і розвитку рослини. Молоді дерева вимагають мінімальної кількості підгодівлі.

Взимку зелені вихованці повинні відпочивати, перебувати в стані спокою.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

розмноження лимонів

Цитрусові дерева можна розмножувати, якщо є достатньо місця для їх вирощування. Зробити це можна двома способами:

Вирощування вимагає часу і терпіння. Розмножують лимони насінням навесні. З плоду видаляють кісточку і відразу висаджують в невелику ємність. Не можна допускати пересихання посівного матеріалу.

Грунт повинен бути легким, що містить торф і пісок. Після посадки грунт зволожують. Грунт повинен бути постійно вологим, але не мокрим. Температуру підтримують на рівні +24 градусів. Контейнер ставлять в місце, яке добре освітлюється сонцем.

Насіння проросте через місяць. Коли з’явиться перший справжній листочок, його пересаджують в горщик більшого розміру.

Але плодоносити таке дерево почне не скоро. Іноді потрібно почекати 10-15 років.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки


Якщо розмножити лимон живцями, то майбутнє дерево буде плодоносити вже на третій рік.

Держак зрізають з бічних пагонів. Він повинен бути молодим, а не деревним. Довжина втечі близько 20 см. Зрізайте гілочку під кутом до місця, де починають рости листя.

Якщо на пагоні є листя, їх обривають. Кінчик гілки, де був зріз, поміщають в спеціальний субстрат для розсади, який складається з піску і перліту.

Розсаду поливають, стежать за вологістю грунту. Температура в приміщенні не повинна опускатися нижче +20 градусів. Щоб прискорити проростання, над держаками роблять міні-парник.

Розмноження таким способом триває з весни до осені.

Навіщо потрібне щеплення лимонів?

Вакцинація робиться з наступними цілями:

  • Щеплене рослина зацвітає і плодоносить на 1-3 рік. Якщо не робити щеплення, плодів доведеться чекати не менше 10 років.

  • Щеплення впливає на розмір і зростання дерева, до якого виготовляється підщепу.

  • Від щеплення залежить соковитість і розмір плодів.

  • Щеплені дерева стійкі до захворювань.

  • Піддвой дозволяє вирощувати на одному дереві кілька сортів лимонів.

Живцювання починають навесні і в період вегетації до осені.

хвороби лимона

Дерева хворіють через глибоку посадку, неправильну щеплення, травмування коренів і крони, впливу холоду, надмірного поливу, надлишку добрив.

Поширеним захворюванням серед цитрусових є гоммоз. У хворих рослин стовбур темніє, з’являється темно-коричнева смола, гілки покриваються плямами.

Щоб лимон залишався здоровим, дотримуйтесь правил:

  1. Перед щепленням інструменти дезінфікують.

  2. Травми, рани дерев лікують спеціальними мазями, пастами, розчином марганцівки.

З шкідників цитрусові можуть атакувати щитівки, павутинний кліщ. З ними борються за допомогою інсектицидів.

Выращивание лимона в домашних условиях. Как вырастить комнатный лимон из косточки

Виростити кімнатні лимони не складе труднощів. Але за рослиною потрібно правильно доглядати, своєчасно обрізати і прищеплювати. А все необхідне для саду можна знайти в інтернет-магазині «Замовити».