Мікрозелень допомагає впоратися із зимовим авітамінозом. Як виростити цінний продукт у себе вдома — розповіли в статті.
Що таке мікрозелень
Це паростки трав і овочевих культур, у яких вже сформувалося по два справжніх листка. Урожай можна буде збирати приблизно через 14-16 діб після сходів. Сам паросток за цей час встигне вирости не більше, ніж на 5 см.молоді пагони на смак нагадують дорослу культуру, тобто якщо виростити мікрозелень редису, за смаком вона буде схожа з редискою. Мікрозелень цінна тим, що в молодих листочках акумульовані корисні речовини (вітаміни і каротиноїди). Таку траву додають в салати, сендвічі, супи та інші страви і напої. Для приправи її досить додати зовсім небагато, оскільки вона володіє більш насиченим смаком, ніж звичайна зелень.
Першими прикрашати страви мікрогріном придумали в Каліфорнії. Поступово ця мода перебралася в Європу та інші країни. Більш того, вирощування такої трави стало прибутковим видом бізнесу, а фермери поставляють її в магазини і ресторани. Але навіщо переплачувати, коли можна виростити самостійно.
Чим корисна мікрозелень
Паросток містить запас поживних речовин, який буде потрібно для вирощування цілого дорослої рослини. Тому в ньому концентрація корисних речовин набагато вище, ніж у вже дорослої зелені. У ньому висока концентрація вітамінів Е, А, до і з, А також лютеїн і необхідна для здоров’я клітковина. Завдяки останній мікрозелень в раціоні допомагає в боротьбі із зайвою вагою. Вона корисна для профілактики онкозахворювань, оскільки в багатьох її різновидах є сульфорафан, що пригнічує розвиток ракових клітин. Мікроелементи в складі допомагають у профілактиці розвитку хронічних захворювань.
Яку мікрозелень вирощувати
Урожай вирощують навіть з простих насіння, якщо вони не оброблялися хімікатами. Обробка від шкідників і хвороб не зашкодить, якщо вживати в їжу плоди дорослої рослини, але такі речовини здатні потрапити в організм з молодою розсадою. Є ще один варіант — купити посівний матеріал, виготовлений для пророщування. Для мікрозелені підійдуть насіння буряка, моркви, руколи, гороху, посівної цибулі, шпинату, редиски, зелені кінзи, щавлю, гірчиці, базиліка, соняшнику, льону і кропу.
Для пророщування не підійдуть рослини, чиї паростки непридатні для їжі. Гілки пасльонових небезпечні для організму, оскільки ними можна отруїтися. Бобові теж неїстівні, а паростки гарбузових гірчать. Тому не варто пророщувати на зелень томати, баклажани, перці і картопля. Великі насіння завжди замочують перед посадкою, щоб шкірка пом’якшилася, і рослині було легше пробитися через неї. Коріандр потрібно потримати в рідині пару годин, а руколу або базилік можна сіяти відразу.
Головні правила поливу
Грунт повинна завжди залишатися вологою. Для поливу не можна використовувати хлоровану воду з-під крана, оскільки через це розсада може пожовтіти. Краще підійде бутильована вода. Водопровідну можна заздалегідь підготувати, дати їй відстоятися або відфільтрувати від шкідливих домішок. Значення має і температура, оптимальна-15-21 градусів. Занадто гаряча або холодна рідина може пошкодити саджанців. На грунті можуть вирости бур’яни, їх необхідно видаляти відразу ж, інакше розсада може загинути через дефіцит поживних речовин.
Як вирощувати мікрозелень
Розсаді потрібно від шести годин щоденного освітлення, а окремим сортам може знадобитися і більше. Для розташування підійде підвіконня на сонячній стороні, можна розмістити і на балконі. Якщо світлого вікна немає, то для підсвічування використовують фітолампи. Підсвічують молоді саджанці не менше 12 годин. Відповідна температура для мікрогріну -+ 18-25 градусів. У теплішому кліматі насіння не завжди проростає. Якщо буде холодніше, то їм знадобиться більше термін для зростання.
Як виростити мікрозелень в домашніх умовах
Для саджанців існує спеціальний пророщувач. Але якщо такого пристрою немає, то можна скористатися наступними методами.
1. Як виростити мікрозелень без землі
Матеріал
- паперові Серветки;
- скляна банка;
- чиста вода;
- насіння;
- контейнер із пластику;
- ложка;
- пульверизатор.
Як пророщувати
2. Як виростити мікрозелень в банку на підвіконні
Матеріал
- скляна банка;
- чиста вода;
- насіння;
- марля;
- Канцелярська гумка.
Як пророщувати
3. Як посадити мікрозелень в грунті
Матеріал
- ґрунт;
- насіння;
- чиста вода;
- пульверизатор;
- чистий контейнер.
Як пророщувати
4. ВИРОЩУВАННЯ мікрозелені на субстраті в домашніх умовах
Матеріал
- субстрат у вигляді брикету;
- насіння;
- пульверизатор;
- ємність із пластику;
- світлонепроникна кришка;
- вода;
- ножиці.
Як пророщувати
5. ВИРОЩУВАННЯ на ватних дисках
Матеріал
- вата або ватяні диски;
- контейнер;
- плівка;
- насіння;
- вода.
Як пророщувати
6. Пророщування на нетканій серветці
Матеріал
- насіння;
- неткана серветка або марля;
- контейнер;
- вода.
Як пророщувати
7. Як посадити мікрозелень на джутовому килимку
Матеріал
- килимок для пророщування з джуту, кокосового волокна або льону;
- пластикова ємність;
- насіння;
- вода.
Як пророщувати
Проблеми при вирощуванні
Незважаючи на те, що процес пророщування мікрозелені нескладний, новачки можуть стикатися з проблемами. Ось найпопулярніші:
Помилки при вирощуванні мікрозелені
Як збирати сходи
Коли розсада проростає, виникає питання, на якому терміні її вже можна застосовувати для їжі. Достатньою для збору вважається висота близько 5 см, і поява двох листочків. Зазвичай це відбувається через 1-2 тижні після сходів. Щоб зібрати урожай, потрібно відрізати паростки паралельно землі рівним зрізом. Коріння не викидають, так як від них будуть йти нові пагони і через пару тижнів можна буде зібрати ще один урожай. Якщо продовжувати підсівати потроху насіння раз в 10 днів, то можна отримати безперервне зростання. Найкраще зрізати мікрозелень прямо перед вживанням. Тендітні паростки не можуть довго зберігатися і швидко в’януть без коренів. Якщо ж потрібно продовжити їх термін життя, рекомендується використовувати скляну тару.