Переваги автоматичного поливу
Початок дачно-городнього сезону приносить власникам присадибних ділянок чимало клопотів — догляд за зеленими насадженнями та сільськогосподарськими культурами потребує зусиль та часу. Якщо не забезпечити їм повноцінне живлення та якісний полив, можна залишитися без врожаю. Культури потребують регулярного зрошення, особливо в регіонах із спекотним посушливим кліматом. Ви можете організувати автоматичний полив на ділянці, щоб рослини завжди отримували живильну вологу — своєчасно та в потрібних об’ємах. Він передбачає встановлення спеціального обладнання для регулярного зрошення заданої території. Розповімо про те, як організувати автополив грядок без серйозних фінансових витрат. З цим впорається будь-який дачник, який хоче отримати відмінний урожай! Автоматичний полив городу забезпечує доставку води безпосередньо до кореневої системи культур, функціонує регулярно та рівномірно без ручного втручання. Нюанси роботи залежать від обраної системи. «Розумний» полив на дачі має наступні переваги.
- Зменшення трудових затрат.
- Мінімізація витрат води.
- Контроль зволоження ґрунту з оптимальним інтервалом.
- Ефективне постачання кореневої системи вологою та насичення киснем.
- Можливість поливу важкодоступних місць на дачній ділянці.
- Відсутність ризиків утворення кірки на ґрунті.
- Подача води за заздалегідь встановленим графіком — запорука простої організації декількох зон з індивідуальним поливом. Це особливо корисно за наявності теплиць на ділянці.
- Простота монтажу — організувати систему поливу городу можна самостійно без зайвих витрат. Електронні компоненти завжди реалізуються з інструкціями. Деякі елементи можна замінити саморобними. Залучати професіоналів не потрібно.
- Підвищення врожайності та покращення зовнішнього вигляду рослин — за нестачі вологи культури гірше чинять опір захворюванням та шкідникам. Своєчасний полив квітників та газонів — запорука їх привабливого та здорового вигляду.
Автополив для городу має ще одну перевагу — це акуратність організації. Вода цілеспрямовано потрапляє до кореневої системи рослин. Здійснюється точкове зволоження, яке дозволяє не розводити бруд на садових доріжках. В результаті ви отримуєте відмінний урожай та естетичну ділянку.
На замітку! Системи автоматичного зрошення можуть оснащуватися спеціальними механізмами, які виключають подачу води під час дощу. Це допомагає уникнути підтоплення газонів, грядок.
Недоліки систем
В автоматизованих систем поливу є незначні мінуси. Наприклад, їх конструювання може потребувати додаткових вкладень. Не всі елементи можна замінити підручними засобами. Для благоустрою потрібно від декількох годин до пари днів. Доведеться періодично перевіряти систему на надійність та працездатність, здійснювати ремонт. До інших недоліків відносяться:
- Потреба в надійному джерелі води — не в кожному садовому товаристві є водопроводи та водойми. Не завжди можна пробурити свердловину або викопати колодязь. Датчики, насоси, контролери працюють від електромережі. Але подачу енергії не так легко організувати.
- Ризики залучення злодіїв — якщо територія дачі не охороняється, дорогі елементи можуть бути вкрадені.
На замітку! Якщо з джерела надходить недостатньо чиста вода, може знадобитися встановлення додаткових фільтрів. Вони допоможуть уникнути засмічення.
Влаштування автополиву багато дачників вважають досить складним і побоюються трудових та фінансових витрат при купівлі системи. Але це помилкова тривога. Конструкція включає насоси, шланги, зрошувачі (розбризкувачі), фітинги та клапани. Ви можете підібрати елементи для автоматизованої системи в інтернет-магазині за доступними цінами.
Джерела води для автополиву
Щоб організувати автополив для саду чи городу, необхідно визначитися з джерелом природного ресурсу. Без води вся система втрачає сенс. Орієнтуйтеся на такі джерела:
- Централізований водопровід з відводом та вентилем для кожної ділянки — може працювати стабільно та постійно або за певним графіком. Технічні роботи з обслуговування бере на себе адміністрація СНТ. З власників зазвичай стягується оплата.
- Колодязь або свердловина — споруджується безпосередньо на вашій ділянці, виключає великі витрати на обслуговування. Можливості зведення залежать від типу ґрунту, глибини залягання підземних вод.
- Водойма (штучна або природна) — недороге та невичерпне джерело. Але для його ефективної експлуатації важливе розташування поблизу від ділянки. Щоб використовувати водойму для поливу, варто розібратися з правовими аспектами.
Методи організації автополиву на ділянці
Створити поливальну систему для городу своїми руками не так складно, якщо вибрати відповідний принцип влаштування, джерело та скласти схему ділянки завчасно. Розглянемо популярні методи автополиву для городу або саду.
Дощування та його особливості
Розбризкувачі або спринклери легко розпорошують воду, імітуючи дощові краплі. В процесі поливу зволожується велика територія без ризиків для стебел та листя. Надійна та недорога система для дощування встановлюється у верхній шар ґрунту на глибину не більше 30 см. Нижче фіксується дренажна подушка.
Порада! Якщо збираєтесь використовувати землю для подальших посадок, заглиблюйте спринклери на 50 см.
При організації системи дощування витрати води значно перевищують нормативні значення. З ґрунту можуть поступово вимиватися корисні мікроелементи. Він покривається кіркою, що веде до порушення циркуляції повітря. Тому безконтрольно користуватися такою системою автополиву не рекомендується. За допомогою датчиків її можна відрегулювати на ранкове та вечірнє ввімкнення. Таймер позбавляє від зайвих клопотів і дозволяє дачникам з’являтися на ділянці не частіше двох разів на тиждень.
Розгалужений трубопровід для дощування — недорога система, яка відмінно підходить для густо засіяних газонів та забезпечує глибоке ґрунтове зволоження, не потребує доволі складної організації.
Крапельне зрошення
Крапельний самополив для городу не потребує великої витрати води. Трубопроводи занурюються в землю або розміщуються на одному рівні з грядками. Вода поступово подається безпосередньо до кореневої системи. Але є й мінус — отвори періодично можуть засмічуватися. Крапельний полив з автоматизацією рекомендований для невеликих ділянок з клумбами, теплицями, квітниками.
На замітку! Шланги з отворами можна закладати на глибину до 30 см. Частково закопують і невеликі пластикові ємності.
В цій системі немає нічого складного. В її основі лежить гнучкий шланг з міліметровими отворами. Подача води здійснюється за рахунок насоса або самопливом. У другому варіанті ємність розміщується на висоті для створення необхідного напору. Систему крапельного поливу легко зібрати із звичайних пластикових пляшок. В пробках просвердлюють отвори, через які сочитися вода. Днище відрізають, щоб поповнювати запас живильної вологи для рослин. При крапельному прикореневому поливі вода подається локально — невеликими порціями, що забезпечує її економну витрату.
Бюджетний автополив городу — поетапна організація
Для облаштування автоматичної системи зрошення вам знадобляться накопичувальний бак, клапани подачі води, насос та фільтр для очищення. Просту конструкцію дощового чи крапельного типу можна зібрати без професійної участі. Розглянемо основні етапи організації автоматичного поливу грядок.
Підготовка проекту або простої схеми, креслення
При складанні схеми важливо продумати оптимальне розташування ємності або бака, насоса та датчиків, розрахувати довжину труб, кількість розпилювачів та фітингів. Можна скористатися корисним онлайн-планувальником, щоб не малювати грядки, доріжки та інші об’єкти, присутні в галереї.
Порада! Обов’язково врахуйте розташування під’їзних шляхів, доріжок, багаторічних рослин. Система автополиву не повинна заважати проходу до будинку чи городу.
Чим детальніше креслення, тим простіше і встановлення обладнання для зрошення. Тому уважно підійдіть до складання схеми. Виділимо ключові моменти, які потрібно врахувати:
- Позначення радіуса в межах якого має розбризкуватися вода (для дощової системи).
- Вказівка місця виведення шлангів — якщо грядки розташовуються далеко один від одного, слід провести лінію крапельного поливу між спринклерами.
- Розрахунок системи — лінія поливу може працювати не тільки від однієї водної магістралі. Додатково рекомендуємо встановити накопичувальний бак. Резервуар можна повісити на висоту до одного метра.
- Розрахунок діаметра труб — залежить строго від витрати води. Наприклад, при витратах близько трьох кубометрів на годину вам знадобиться трубопровід діаметром не менше 25 мм. Це зручний варіант для поливу невеликих грядок. А для містких теплиць та газонів вибирайте трубопроводи діаметром від 40 мм.
- Групування спринклерів по зонах поливу — важливо вказати на кресленні протяжність відрізків та точні координати розбризкувачів.
Вибір гідравлічної системи або насоса
Потужність насосного обладнання залежить від числа дощувачів в зонах поливу. Чим більше розбризкувачів, тим істотніше і навантаження. Діаметр перетину труб теж залежить від числа спринклерів.
Потужні насосні станції для автополивних систем не підходять. Дренажні конструкції не дають належного напору. Оптимальний варіант — поверхневі або занурювальні відцентрові насоси. Вони відрізняються високою продуктивністю та забезпечують хороший напір.
Планування лінії електроживлення
Датчикам, насосам та контролерам потрібне електроживлення. Тому не забудьте спланувати лінії. Враховуйте техніку безпеки, щоб виключити ризики окислення контактів при підвищеній вологості, коротке замикання та ймовірність пожежі.
Монтаж трубопроводу
Вибір методу прокладки трубопроводу залежить від інтенсивності використання системи поливу. Можливі два варіанти:
- Наземний — якщо конструкція використовується тільки в сезон, а на зимовий період демонтується.
- В траншеях (підземний) — закладка труб здійснюється на глибині від 30 до 50 см. Від грибка та надлишків вологи оберігає геотекстильне полотно.
Ще один важливий момент — вибір матеріалу труб для системи поливу «автомат». Металеві конструкції захищені від негативного біологічного впливу, але з часом можуть проржавіти. Труби з поліпропілену корозії не бояться. Але вони схильні до утворення грибка. Об’єднують переваги обох варіантів металопластикові труби. Їх часто радять вибирати для облаштування системи автоматичного зрошення.
Особливості обслуговування
Після облаштування автополиву на ділянці не забувайте про обслуговування обладнання. Періодично виконуйте наступні дії:
- Слідкуйте за напором — він слабшає, якщо трубки при крапельному поливі засмічуються.
- Оглядайте елементи системи на предмет механічних пошкоджень, корозії.
- Періодично доливайте бак з водою.
- Перевіряйте ступінь зволоження ґрунту — якщо він сухий, поміняйте налаштування, відрегулюйте систему.
- Спостерігайте за індикаторами на насосах та контролерах — вони можуть сигналізувати про поломки обладнання.
Автоматичний полив на дачній ділянці, в саду або городі — запорука високої врожайності, полегшення догляду за культурними рослинами, газонами, квітами. Вибирайте відповідну систему та купуйте її компоненти для подальшого монтажу. Впоратися з організацією автополиву можна своїми руками без витрат на професіоналів. Для встановлення стаціонарних конструкцій вам знадобляться фітинги, перехідники, розгалужувачі. Для розбірних систем використовуйте пластикові труби та шланги. Шукайте та вибирайте відповідні компоненти для автополиву!