Водяна баня: для чого вона потрібна і як зробити в домашніх умовах

Розповідаємо, як організувати і правильно користуватися цим способом прогрівання продуктів.


 Водяная баня: для чего она нужна и как сделать в домашних условиях

Для чого потрібна водяна баня в домашніх умовах

Водяна баня-це контрольований спосіб рівномірного прогрівання продуктів. Цей метод дозволяє не допустити підгоряння або кипіння рідини. В принципі роботи закладений механізм передачі тепла від одного джерела до іншого через посередника. У ролі такого посередника виступає звичайна вода. 

Конструкція являє собою дві ємності (каструлі) різного діаметру. У велику наливається вода, інша встановлюється таким чином, щоб дно не стосувалося рідини. За допомогою пара тепло з однієї тари передається в іншу. 

Перевага водяної бані:

  • продукти прогріваються повільно і рівномірно;
  • речовини не піддаються сильній термічній обробці, тому зберігають користь;
  • продукти не підгорають, оскільки вода не нагрівається більше 100 градусів.

Такий спосіб нагрівання часто застосовується в пастеризації продуктів і перетворенні твердої речовини в рідкий стан. Детальніше-поговоримо в інших розділах статті. 

Як зробити водяну баню в домашніх умовах

Для створення водяної бані знадобляться дві каструлі різного діаметру. Далі-йди алгоритму:

  • Візьми глибоку каструлю більшого діаметру.
  • Установи зверху іншу ємність меншого діаметру, щоб дно не стосувалося іншої каструлі. 
  • Налий в першу каструлю менше половини води. 
  • Ручки у невеликій каструлі повинні бути металевими, щоб уникнути ризику обгорання. 

    Що можна приготувати на водяній бані

    
 Водяная баня: для чего она нужна и как сделать в домашних условиях

    1. Підігріти продукти

    На водяній бані можна не тільки приготувати, але і підігріти їжу:

    • Постав велику ємність на плиту і налий рідину на ¼ обсягу.
    • Доведи воду до кипіння.
    • Поклади продукти в маленьку ємність, розмісти над великою. 

    Переваги такого підігріву в тому, що їжа розігрівається від 40 до 90 градусів, в залежності від ступеня кипіння. Їжа, розігріта при такій температурі, буде більш корисна ніж, наприклад, в мікрохвильовці. 

    2. Розтопити мед

    Мед має властивість кристалізуватися або зацукровуватися. Це цілком природний процес, але використовувати продукт в кулінарії або косметології не дуже зручно. Щоб надати бджолиному десерту привабливий і тягучий вигляд потрібно використовувати водяну баню. Для цього варто покласти невелику кількість зацукрованого меду в маленьку тару і поставити для прогрівання. Зі збільшенням температури кристали перетворюватимуться на рідину. Якщо консистенція буде занадто густий, додай трохи води-буквально пару столових ложок. Цим же способом користуються непорядні бджолярі, щоб надати меду більш товарний вигляд. 

    3. Розтопити віск

    У косметології, народній медицині і рукоділлі часто використовується натуральний віск в рідкому вигляді. За його допомогою роблять свічки, скульптури, видаляють небажане волосся, лікують захворювання суглобів. Якщо спробувати розтопити віск на відкритому вогні, він прогорить. Тому водяна баня-вірне рішення для перетворення речовини з твердого в рідкий стан. Візьми потрібну кількість воску, помісти в верхню ємність. Коли речовина почне танути, починай помішувати. Процес піде швидше, а віск буде плавитися рівномірно. Але працювати з рідкою речовиною потрібно акуратно, є високий ризик опіку. 

    4. Розтопити прополіс

    Прополіс-популярне в народній медицині смолиста речовина, де міститься більше 200 корисних для здоров’я людини сполук. При зберіганні ця речовина твердне, а потім перетворюється в досить крихку субстанцію. Застосовувати в лікувальних цілях неможливо, тому знову виручає водяна баня. Під час нагрівання з прополісу виходять фітонциди. Ці сполуки корисні при захворюваннях легенів і бронхів, ринітах. У рідкій формі також використовується для складання лікувальних мазей. Температура плавлення – 80 градусів, тоді прополіс не втрачає своїх корисних властивостей. Після кип’ятіння він стає марним. Топити речовина на водяній бані краще із закритою кришкою. Як тільки прополіс досягне потрібної консистенції, потрібно процідити його через сито. 

    5. Розтопити шоколад 

    Перш ніж топити шоколад на водяній бані, потрібно вибрати правильний варіант. У складі такого продукту має бути не менше 50% какао-бобів. Не можна топити пористий шоколад — це пов’язано з особливостями виробництва. Повітря заважає процесу плавлення. І звичайно, не годяться плитки з різними начинками і дешевий шоколад.

    • Не гірше, ніж в модній кондитерській: 50 ідей, як прикрасити торт шоколадом своїми руками

    Температура плавлення темного шоколаду 55, для білого — 45 градусів. Перегрівання призводить до гіркоти, тому процес потрібно контролювати. Не відходь від плити і постійно помішуй силіконовою або дерев’яною лопаткою, це допоможе уникнути утворення грудок. Кришку закривати не треба, тому що конденсат потрапить в шоколад і зіпсує його смак. 

    При плавленні розділи продукт на три частини: розтопи спочатку одну третину, потім додавай Інші частини. Якщо в шоколад треба додати інші інгредієнти: лікер, коньяк, молоко, Вершки, тут є нюанс — рідини прискорюють пригорання продукту. На кожні 60 г шоколаду потрібно вводити 1 столову ложку іншого компонента. Додавай тільки нагріті речовини, поєднуючи за допомогою погружного блендера.