Смак кавового напою не завжди буває однаковим. Можливо, він кислуватий, гіркий, квітковий або з димком? На відтінки вліє сорт кави. Детальніше про це-дізнаєшся зі статті.
Історична довідка
Історія походження кави почалася в Ефіопії, де дерева з плодами росли в дикій природі в гірській місцевості. За легендою, пастух, якого звали Калді, виявив стимулюючу дію зерен. Він побачив, що кози, які з’їли кавові ягоди, стали особливо енергійними. Заінтригований, Калді спробував боби на собі, виявив, що вони дають йому такий же заряд енергії. Чутки про підбадьорливий ефект бобів швидко поширилися по всьому регіону, люди почали смажити, заварювати боби, щоб приготувати напій. Незабаром почав поширюватися в інших частинах світу. Перші зафіксовані докази вживання кави як напою датуються 15 століттям у суфійських монастирях Ємену. Звідти він почав поширюватися в Інші частини Близького Сходу, Північної Африки. До 16 століття потрапив до Європи, де швидко став популярним.
Цікавий факт: перша європейська кав’ярня була відкрита у Венеції в 1645 році, незабаром кав’ярні стали з’являтися по всій Європі. Ці заклади стали місцем збору інтелектуалів, художників, торговців, де вони могли спілкуватися, вести справи, обговорювати політику.
Кава зіграла роль у розвитку світової економіки. У 17-му і 18-му століттях європейські держави стали створювати колонії в Африці, Америці, а також в Азії, де вони могли вирощувати зерна, інші культури для експорту назад в Європу. Кавовий напій став важливим товаром, світова торгівля стала основним двигуном економічного зростання. Розглянемо докладніше, які сорти кави бувають і чим вони відрізняються.
Види кавових зерен і сорти кави
Робуста
Починаючи розповідати про те, які є сорти кави, першим варто згадати робусту. Один з найпопулярніших в світі, поступається за обсягом світового виробництва тільки арабіці. Він вирощується в основному в Африці, Азії. Відомий своїм сильним гірким смаком і високим вмістом кофеїну.
Історія
Робуста почала вирощуватися в Центральній, Західній Африці. Пізніше завезена в Південно-Східну Азію в 19 столітті, швидко став важливою товарною культурою в регіоні. Сьогодні робуста вирощують у багатьох країнах світу, включаючи В’єтнам, Бразилію, Індію, Уганду.
Характеристика
Кавові зерна робусти менше і кругліше, ніж зерна Арабіки, мають більш темний колір. Вони відомі своїм сильним, гірким присмаком, більш високим вмістом кофеїну. Робуста також має більш високу кислотність, більше землистих і горіхових ноток.
Використання
Часто застосовують в сумішах з арабікою, щоб додати фортеці і глибини. Він також широко використовується в розчинній каві через сильний смак, більш високий вміст кофеїну.
Переваги та недоліки
У ньому високий вміст кофеїну, який може дати заряд енергії тим, хто його потребує. Робуста також менш сприйнятлива до хвороб і шкідників, ніж Арабіка, що робить її більш стійкою культурою. Однак високий вміст кофеїну також призводить до негативних побічних ефектів, таких як нервозність та безсоння. Робуста також відома своїм сильним гірким смаком, який може сподобатися не всім.
Арабіка
Один з найпопулярніших у світі, на нього припадає понад 60% світового виробництва кави. Він відомий своїм м’яким, солодким смаком і низькою кислотністю. Тому відповідаючи на питання, які сорти кави вважаються кращими, в їх число обов’язково увійде Арабіка.
Історія
Арабіка з’явилася в гірській місцевості Ефіопії, де вирощували і вживали протягом століть. Був завезений в Ємен в 15 столітті і швидко поширився по Аравійському півострову, по інших частинах світу. Сьогодні вирощують у багатьох країнах світу, включаючи Колумбію, Бразилію, Ефіопію та Гватемалу.
Характеристика
Кавові зерна Арабіки крупніше і більш плоскі, ніж робусти, мають більш світлий колір. Вони відомі м’якістю, солодкістю та низькою кислотністю, що робить їх менш гіркими, ніж робуста. Арабіка також має більш складний смаковий профіль, з нотками фруктів, горіхів і шоколаду.
Використання
Арабіка часто застосовується в кавових сумішах для гурманів. Він також широко застосовується в кавових напоях латте і капучино.
Переваги та недоліки
Плюс Арабіки-низька кислотність, що робить його більш легким для шлунка. Проте кавові дерева більш сприйнятливі до хвороб і шкідників, що може зробити його більш складною у вирощуванні.
Ліберіка
Менш відомий вид, його часто затьмарюють більш популярні арабіка і робуста. Вирощується в основному в Південно-Східній Азії і відома димним ароматом і великими зернами.
Історія
Вважається, що Ліберика виникла в Ліберії, звідси і назва. Був завезений на Філіппіни наприкінці 1800-х років і швидко став важливою грошовою культурою в регіоні. Сьогодні ліберіку вирощують у багатьох країнах світу, включаючи Філіппіни, Малайзію та В’єтнам.
Характеристика
Кавові зерна ліберики найбільші з трьох основних сортів кави в зернах, мають виразну неправильну форму. Вони відомі ароматом диму, який сильно відрізняється від м’якого солодкого смаку Арабіки і сильного гіркого робусти. Ліберіка має низьку кислотність і фруктово-квітковий аромат.
Використання
Ліберіка часто використовується в сумішах з іншими видами для додання унікального смаку і аромату. Іноді – в спеціальних кавових напоях, таких як капучино і латте.
Переваги та недоліки
Головна відмінність ліберики-унікальний аромат диму, який може подарувати нове враження від кави тим, хто звик до Арабіки або робусти. Менш сприйнятливий до хвороб і шкідників. Однак ліберіка не настільки широко доступна, її важче знайти. Особливий смак може не всім сподобатися.
Ексцельса
Це унікальна і відносно рідкісна кава, якою часто нехтують на користь більш популярних сортів, таких як Арабіка та робуста. Він вирощується в основному в Південно-Східній Азії, відомий своїм характерним смаком, який поєднує фруктові нотки Арабіки з яскравими землистими ароматами робусти.
Історія
Вважається, що ексцельса виникла в гірських районах Південно-Східної Азії, де вирощували і вживали протягом століть. Вперше була виділена в окремий сорт кави на початку 1900-х років і з тих пір стала важливою товарною культурою в таких країнах, як В’єтнам, де вирощують в основному в центральних і південних регіонах.
Характеристика
Кавові зерна схожі за розміром і формою на ліберику, але мають злегка вигнуту форму, характерну точку на одному кінці. Ексцельса також має низьку кислотність і злегка горіховий аромат.
Використання
Ексцельса часто використовується в сумішах з іншими видами для додання унікального смаку і аромату — наприклад, в капучино і латте. Також з нього виготовляють розчинну каву.
Переваги та недоліки
Менш сприйнятлива до хвороб і шкідників, ніж Арабіка. Однак ексцельса зустрічається відносно рідко.
Колумбійський
Один з найвідоміших і широко споживаних у світі. Він вирощується в гірських районах Колумбії і відомий своїм багатим, насиченим смаком і ароматом. Колумбійські кавові зерна середнього розміру і мають злегка солодкуватий присмак.
Історія
Єзуїти завезли його в 18 столітті. Збільшення виробництва за легендою пов’язане зі священнослужителем Франсиско Ромеро. У місті Саласар-де-Лас-Пальмас він накладав покуту на парафіян, щоб вони сіяли каву на спокуту гріхів. В кінці 19 століття цей продукт був головним для експорту в Колумбії.
Характеристика
Його відрізняє витончений аромат і вишуканий смак. Він володіє середньою щільністю, з невеликою кислинкою, має нотки фруктів і горіхів.
Використання
Дуже поширений, близько 15% кави виробляється в Колумбії. З нього готують еспресо або кавові коктейлі.
Переваги та недоліки
Відрізняється збалансованими смаковими властивостями. Залежно від ступеня обсмажування можна регулювати відтінок: при невеликій обсмажуванні кислинка проявляється більш чітко. Обробка зерен повинна відбуватися митим способом, інакше при зберіганні і транспортуванні сухих зерен при високій вологості може з’явитися цвіль.
Ефіопський
Відомий своїм складним смаком і фруктово-квітковим ароматом. Він вирощується в гірській місцевості Ефіопії і багатьма вважається батьківщиною кави. Ефіопські кавові зерна маленькі і круглі, злегка вигнуті.
Історія
За легендою, кава вперше відкрили в Ефіопії в середині 9 століття. Поширення кавовий напій отримав з 18 століття. Спочатку використовували, як ліки і енергетичний напій, пізніше розвинулася культура зустрічей за чашкою ароматного напою.
Характеристика
У нього витончений смак, яскравий аромат, високий ступінь щільності. Присутній солодкість, схожа на фрукти з тропіків або міцне вино. З пряністю і маслянистістю, вираженою гіркуватістю і практично без кислинки.
Використання
Зазвичай готується в поєднанні з бразильським, який має більшу терпкістю і фортецею.
Переваги та недоліки
Завдяки ручній праці і невеликим фермерським виробництвам, Ефіопський є органічним. При занадто високій обсмажуванні втрачає особливі нотки.
Гесе
Дорогий кави, який вирощують на плантаціях більше 2000 м над рівнем моря. Володіє високим ступенем кислотності і вираженим смаком.
Історія
Вирощують в Панамі, в провінції Чирики.
Характеристика
Виражена кислинка, яскравий кавовий присмак і терпкий аромат. Складний і багатогранний.
Використання
Застосовується для приготування капучино і еспрессо в світовій кавовій індустрії.
Переваги та недоліки
Складний, яскравий, неповторний аромат і пряність. Один з найбільш елітних і дорогих в світі.
Мокка
Назва співзвучна з портом Аль-Мока, звідки його завезли до Бразилії і на Гаваї. Зараз найбільші плантації розташовані на о.Мауї. Має насичений смак з прянощами і фруктовими нотками.
Історія
У 17 і 18 століттях кави з Порту Аль-Моха в Ємені відправляли в країни Європи, Америки та Азії, і називали його «мокка». У наш час цей сорт з Ємену став самостійним брендом, під яким продається багато різних варіантів кави. У нього входять різні сорти і види, але вони мають загальні назви «мокка».
Характеристика
Низькоросла варіація Бурбона-невисокі деревця з пишною кроною, мають вигляд живоплоту. Ягоди маленькі, сухі, а зерна схожі на горошину за формою і розмірами. Смак відрізняється, виходячи зі ступеня обсмажування-при сильній обсмажуванні з’являється пряність, ноти сандалу, спеції і тютюну. При слабкій обсмажуванні з’являються фруктові нотки манго, бананів, медовий відтінок і гостріше відчувається кислинка.
Використання
Зазвичай використовують в поєднанні з іншими видами, для збагачення.
Переваги та недоліки
Багатий смак і яскравий аромат, багатогранна палітра. Складно вирощувати, врожайність низька, тому часто його змішують з іншими видами.
Бурбон
Назва пов’язана з походженням виду з о.Реюньйон в Індійському океані, оскільки раніше він мав назву о. Бурбон. Являє собою природну мутацію сорту типика. М’який, з горіховим відтінком.
Історія
Спочатку виростав на острові Реюньйон в Східній Африці, але в наш час ці плантації вже не збереглися. Вирощується в Бразилії, в штаті Мінас-Жейрас. З’явився в результаті природного схрещування типики. Жовті і помаранчеві різновиди з’явилися при схрещуванні червоного бурбона і амарелло де ботокату.
Характеристика
Ягоди середнього розміру, легкі і швидко зріють. Залежно від різновиду, можуть бути жовтими, червоними або помаранчевими. Жовтий володіє більш яскравим присмаком і вираженою кислотністю, ніж різновид червоного кольору.
Використання
З нього готують класичний чорний кави, або кавові коктейлі.
Переваги та недоліки
Рідкісний і незвичайний, особливо його жовта форма. Складний процес вирощування і висушування ягід прямо на гілках. Вибагливий у догляді.
Катурра
Один з найбільш поширених видів в Колумбії, росте в багатьох регіонах, в тому числі в Кафетеро, Наріньо і Антіокія. Відрізняється хорошим смаковим балансом з нотками фруктів і шоколаду. Добре адаптується до висоти, тому може виростати у високогірних регіонах на висоті 1200-2000 м.
Історія
Його вивели штучним шляхом в 1950-х роках, коли схрестили бурбон з Бразилії і рослини Муні. Зараз це один з найпопулярніших сортів в Колумбії.
Характеристика
Ягоди середнього розміру. Рослина відрізняється дуже високою врожайністю, тому його часто вирощують на кавових фермах.
Використання
Підходить як для приготування еспресо, так і для чорної кави або для кавових коктейлів.
Переваги та недоліки
Відрізняється м’якістю і вираженою ноткою кислинки. Має персиковий, медовий помел. Оскільки дерева мають маленький розмір, вони можуть гинути під вагою ягід, якщо вирощувати їх на невеликій висоті.
Типик
Один з найбільш древніх видів. У Колумбії його вирощують більше двох століть.
Історія
З Ефіопії тіпіку завезли в Ємен на Аравійському півострові в середині 15 століття. Звідти вони були вивезені в Індію, а потім в 17 столітті на о.Ява.
Характеристика
У нього невеликого розміру ягоди і кислотність вище, ніж у багатьох інших, наприклад в порівнянні з каттурою або Кастільо. Можна розрізнити солодкість і квітковий аромат. Має яблучну кислотність, солодкий смак і повнотілість.
Використання
Найчастіше його використовують для еспресо високої якості, латте і капучино.
Переваги та недоліки
Володіє видатним смаком. Вразливий перед різними шкідниками і захворюваннями, тому його урожай зазвичай невисокий.