15 простих і ефективних способів почистити витяжку на кухні

Як повернути кухонній витяжці первісну чистоту і позбутися від липкого нальоту — розповідаємо в статті.


 15 простых и эффективных способов почистить вытяжку на кухне

Як часто потрібно мити витяжку

Якщо на кухні постійно готують, смажать-парять, то грати від витяжки потрібно чистити мінімум раз на місяць. Активність не дуже велика — значить, прибирання можна проводити один раз в квартал. Якщо слідувати цій періодичності, ТО кожен раз очищення буде займати менше часу. 

Чому потрібно очищати:

  • підвищується рівень шуму від роботи витяжки;
  • погіршення зовнішнього вигляду корпусу;
  • забитий фільтр не захищає бруду і кіптяви, знижуючи рівень очищення повітря;
  • припинення роботи витяжки. 

Що треба знати перед початком очищення

Просто протерти корпус витяжки вологою ганчіркою-це не прибирання. Очищення передбачає частковий розбір пристрою. Як це зробити, докладно написано в інструкції з експлуатації конкретної моделі. 

У загальних рисах це виглядає наступним чином:

  • вимкнути прилад з електромережі;
  • відкрити верхню панель і вийняти жировий фільтр;
  • вийняти вугільний фільтр – його мити не можна, тільки міняти. 

У витяжках стельового типу, коли втягнутий повітря відправляється на вулицю, фільтр потрібен для захисту мотора. У циркуляційних-чистота повітря залежить від вугільного фільтра, тому про його заміну забувати не можна. 

Як відмити і почистити витяжку від жиру в домашніх умовах


 15 простых и эффективных способов почистить вытяжку на кухне

wertinio/ShutterStock/Fotodom.ru

1. Як почистити витяжку засобом для посуду

Якщо жировий наліт не встиг засохнути і міцно в’їстися в конструкцію, то допоможе гель для миття посуду. Для цього потрібно знайти ємність, в яку поміститься фільтр (деко, тазик), налити води і гелю, спінити і покласти частину витяжки. Вода повинна бути дуже гарячою, час впливу 30-40 хвилин. За цей період жир розм’якшується і буде легко видалятися абразивної частиною губки. Якщо з першого разу не допомогло, повтори процедуру або вибери більш агресивний метод. Цей спосіб годиться для підтримуючої прибирання. 

2. Як швидко почистити витяжку кальцинованої содою

Для тих, хто віддає перевагу екологічні методи очищення від жиру. Для прибирання краще взяти кальциновану соду, а не харчову соду. Для цього потрібно взяти велику каструлю і поставити її на вогонь. Поки вода нагрівається, всередину додають соду, з розрахунку ½ склянки на 10 літрів води. Коли ця суміш закипить, опускають фільтр і «готують» ще 30-40 хвилин. Після завершення процедури жировий наліт без праці відходить від решітки. Ця технологія підходить тільки для сталі, алюміній стає матовим. 

3. Розчин мила і харчової соди

По суті це такий мікс з попередніх двох способів. У багатьох інструкціях до витяжки рекомендується використовувати для очищення мильний розчин, тому що це самий щадний метод. Прискорити процес допомагає харчова сода. Наливають в ємність гарячу воду і розводять ¼ склянки харчової соди і столову ложку гелю для посуду, акуратно перемішують, поміщають фільтри і забувають про них на півгодини. За цей час жир откіснет і легко відокремиться посудною щіткою. Якщо ситуація запущена, то можна посилити дію засобів шляхом кип’ятіння на повільному вогні приблизно 40-60 хвилин. Але таку процедуру можуть витримати тільки сталеві деталі.  

4. Розчин харчової соди і господарського мила

Тандем цих універсальних засобів очищення дає хороший результат у випадку з витяжкою. Брусок 72% – ого мила натирають на дрібній тертці. Розчиняють в 10 літрах води, потім додають 5 столових ложок харчової соди. Фільтри замочують у суміші, доводять до кипіння і залишають на 10-15 хвилин. Якщо шар жиру занадто великий, збільшують час ще на 15-20 хвилин. Кірка стає м’якою, легко відходить від металу. Посилити вплив допоможе яблучна кислота. Для цього в розчин додають терте кисле яблуко. 

5. Столовий оцет

Столовий оцет допомагає не тільки консервувати овочі, але очищати поверхні від бруду. Змочують губку в засобі, протирають всі брудні місця. Працювати потрібно обов’язково в рукавичках. Залишити для впливу на півгодини. Несильний наліт повинен відійти за цей час. При сильному забрудненні краще взяти оцтову есенцію, розведену у воді в пропорції 1:1. 

  • 9 нестандартних способів використовувати оцет будинку і на дачі

6. Нашатирний спирт

Нашатир завжди добре справляється з жировим нальотом, але має їдкий запах. Працювати із засобом потрібно в рукавичках і респіраторі, а також відкрити двері і вікна для провітрювання. Нагрівають воду приблизно до 50 градусів, розчиняють бульбашка 100 мл в 3,5 літрах води. Занурюють фільтри і повертаються до них через 2-4 години. Після цього залишиться акуратно зняти жирову кірку, сполоснути чистою водою. 

7. Лимонний сік

Лимонна кислота-більш щадний метод, ніж оцтова, але також прекрасно роз’їдає жир. Для цього беруть 2-3 великих лимона, вичавлюють з них сік і протирають брудні частини фільтра. Якщо немає цитрусів, підійде пакетик лимонної кислоти, розведений з водою в пропорції 3 столові ложки на літр. Час впливу – 20-25 хвилин. Потім знімають залишки жиру щіткою, промивають чистою водою. 

8. Комбінований миючий засіб

Чому б не з’єднати лимонну кислоту, нашатир, соду та інші засоби? Ця гримуча суміш напевно відмиє фільтр до блиску. Розчиняють 1-2 великі ложки харчової соди, лимонної кислоти, ½ бульбашки нашатирю, силікатного клею, ½ великий ложки оцту 9%, етилового спирту і ½ склянки мильної стружки. Підігрівають розчин, розміщують там фільтри, залишають відмокати на 60-80 хвилин. Після такого “пілінгу” жир без праці відходить від решітки. 

9. Газована вода

Кислота, яка міститься в подібних напоях, ефективно очищає жирові відкладення. Фільтри кладуть в підходящу ємність, заливають газованою водою, залишають на 40-60 хвилин в залежності від ступеня забруднення. Потім знімають кірку і обполіскують під струменем чистої води. 

10. Гірчичний порошок

Екологічний і ефективний «бабусин» спосіб, деякі сучасні господині використовують його до сих пір. Беруть 4 столові ложки гірчиці з’єднують з 2 чайними ложками шампуню. Заливають розчин гарячою водою і оцтом, змішаних 1:1. Виходить щось на зразок рідкої кашки. Умочують грати в гарячу воду і наносять засіб щільним шаром. Загортають гарячим рушником, залишають «доходити» 30-40 хвилин. Зняти розм’якшеної жир щіткою. 

11. Білизна

Хлорвмісні засоби використовують для очищення корпусу в якості дезінфекції, але і з невеликим жировим нальотом вони теж справляються. За допомогою зубної щітки наносять білизну на решітку фільтра, залишають на 10-15 хвилин і видаляють залишки щіткою. 

12. Засіб для очищення труб

Якщо фільтр ніколи не очищався, а використовується витяжка давно, то жировий наліт намертво присох до решіток. Тоді допоможе засіб від засмічень («Тирет», «Кріт»). Луг в складі розчиняє частинки жиру. Але використовувати засіб треба акуратно, стежити, щоб не потрапило на шкіру. Поміщають фільтр в ємність, яка витримає агресивну хімію, заливають засобом. Залишають на 10-15 хвилин. За цей час бруд повинна повністю розчинитися.  

13. Засоби проти жирового нальоту

Можна не морочитися з народними способами, а купити спеціальний засіб. Добре і ефективно очищають витяжку “Шуманіт», «Cillit Bang Антижир», гель “Synergetic” та інші подібні. Всі засоби їдкі і агресивні, тому потрібно обов’язково використовувати рукавички і респіратор. Викладають фільтр в ємність, наносять засіб на решітку, рівномірно розподіляють. Залишають на час, зазначений в інструкції. Деякі склади можуть не підходити для решіток з алюмінію. 

14.  Посудомийна машина  

Посудомийка справляється з нескладними жировими відкладеннями. Решітку кладуть всередину, вибирають відповідний режим і дістають повністю чистий фільтр. Такий спосіб підходять для підтримуючої прибирання — наприклад, двічі на місяць. А боротися зі старим нальотом краще більш агресивними методами.

15. Парогенератор


 15 простых и эффективных способов почистить вытяжку на кухне

New Africa/ShutterStock/Fotodom.ru

Цей пристрій зазвичай використовують професійні клінери. Парогенератор подає пар температурою 150 градусів. Така потужність розтоплює весь жировий наліт, ще й дезінфікує поверхню. Після обробки фільтр обполіскують чистою водою і протирають губкою з гелем для посуду. 

Загальні правила обережності

  • деталі з пластику не можна кип’ятити;
  • алюмінієві решітки не варто чистити лужними засобами;
  • зовнішні частини краще не піддавати впливу жорстких металевих щіток;
  • під час прибирання потрібно провітрювати приміщення і використовувати захист для рук і дихальних шляхів. 

Краще своєчасно мити витяжку, ніж докладати зусиль під час генерального прибирання.