Чому Сковорідка з чавуну не любить воду і гострі предмети і як використовувати для відмивання нагару та іржі газовану воду — ці та інші секрети для дбайливих домогосподарок.
Фото: freepick.com
- Як доглядати за чавунною сковородою
- Чому з’являється іржа
- Як очистити чавунну сковороду від іржі
- Як відновити іржаву чавунну сковороду
В останні роки виробники кухонного посуду радують нас новими винаходами — з’явилися сковорідки з антипригарним тефлоновим покриттям, мармуровою крихтою, керамічним і титановим покриттям і т.п. проте стара добра чавунна сковорода залишається в топі, як і сто, і двісті років тому. У неї багато переваг — рівномірний прогрів, здатність довгий час зберігати високу температуру, екологічність. Шанувальники цього виду сковорідок стверджують, що і їжа в них виходить смачніше, з хрусткою рум’яною скоринкою.
Недоліків небагато, але вони теж є. Чавунна сковорода дуже важка, а ще на ній з часом утворюються нагар і іржа. Іржа на чавунній сковороді-неприємна проблема, але цілком вирішувана. Не поспішай викидати улюблену посуд тільки тому, що на ній з’явився іржавийналет — все ще можна виправити!
Як доглядати за чавунною сковородою
Фото: freepick.com
Щоб сковорода з чавуну служила тобі якомога довше, доглядай за нею правильно:
- мити її потрібно тільки вручну, а не в посудомийній машині. Якщо будеш мити відразу після готування, не відкладаючи, нагар не встигне засохнути. І видалити його буде легше;
- намагайся не застосовувати без гострої необхідності для миття сковороди кошти з абразивними частинками, щоб не пошкодити поверхню;
- після кожної готування обов’язково відмивай як внутрішню, так і зовнішню сторони сковороди;
- після миття протирай сковорідку сухою ганчіркою, а потім — серветкою, змащеній в олії. Таким чином на поверхні створюється антипригарний захист. З тією ж метою сковороду потрібно періодично прожарювати з рослинним маслом. Масло потрапляє в пори і обвуглюється, створюючи захисне покриття. Особливо важливо прожарити її перед першим використанням.
Чому з’являється іржа
Нагар-не єдина проблема. З роками чавунна сковорода може покритися іржею. Найпоширеніші причини цього:
- рідкісне використання. Чавунна сковорода, як перли, втрачає свої якості, коли лежить без діла. Якщо нею не користуються, вона іржавіє. Якщо ти перестала смажити і тобі все ж доводиться прибрати сковорідку подалі, регулярно змащуй її яким-небудь жиром;
- чистка сковороди гострими предметами, ножем, сталевою щіткою або металевою губкою;
- зберігання, при якому на стінках сковороди з’являється конденсат. Вона взагалі не дуже шанує воду — замочувати її не варто навіть на годину;
- ігнорування прожарювання перед першим використанням.
Якщо так поводитися з посудом з чавуну, рано чи пізно доведеться вирішувати проблему: як прибрати іржу з чавунної сковороди.
Як очистити чавунну сковороду від іржі
Корозія-не тільки естетична проблема. Їжа, приготована на іржавої сковороді, може бути небезпечною для здоров’я. Крім того, готувати стає важче — все пригорає і прилипає. Але не викидай улюблену посуд завчасно, постарайся її відновити. Як видалити іржу з чавунної сковороди? Можна відразу вирішити проблему радикально і накупити отруйної побутової хімії з ефектом «антиржавчина». А можна впоратися домашніми засобами.
1. Харчова сода
Фото: freepick.com
Це універсальний засіб відмінно відмиває посуд з самих різних матеріалів. І чавунна іржа їй теж під силу. Але тільки якщо шар невеликий, тонкий. На дно сковороди потрібно насипати кілька столових ложок харчової соди і залити окропом. Потім перемішати, щоб вийшов мутний білий розчин. Відстав убік на 10 хвилин. Потім губкою або пластиковою щіткою гарненько потри поверхню. Якщо іржа ще залишилася, повтори процедуру кілька разів.
2. Солі
Фото: freepick.com
Ще одне дешеве і дієвий засіб для очищення посуду з чавуну. Сіль абсолютно безпечна, не виділяє шкідливих речовин. Чудово очищає як іржу, так і нагар. Використовувати потрібно так само, як і соду. А для більшої ефективності можна змішати соду і сіль в пропорції 1:1. Є ще один народний лайфхак, що підсилює дію солі — замість губки використовувати картоплину. Візьми картоплину середнього розміру, очисти і обмаж її сіллю. Після чого як слід потри солоної картоплиною сковорідку.
3. Оцет
Фото: соцмережі
Ще один незамінний помічник господині. Він відмінно справляється не тільки з нагаром і товстим шаром іржі, але і з іншою проблемою чавунних сковорідок — неприємним запахом. Чавунна сковорода вбирає запахи їжі, особливо смаженої цибулі. Оцет допоможе позбутися від в’їдаються ароматів. Налий в якусь ємність 2 л води. Додай 2 ст.л. столового оцту (9%). Залий розчин в сковорідку і залиш приблизно на 2-3 години. За цей час оцет повинен розчинити іржу. Вилий розчин, що залишилася іржу видали щіткою. Обполосни сковороду теплою водою. Якщо іржа дуже стійка, дію розчину можна посилити. Один із способів — прокип’ятити в сковороді оцтовий розчин. Інший-додати в розчин лимонний сік або лимонну кислоту.
4. Господарське мило
Фото: соцмережі
Половину бруска господарського мила натри на крупній тертці. Насип терте мило в сковороду і туди ж налий гарячу воду. Доведи розчин на плиті до кипіння і кип’ятити на маленькому вогні 30 хв.мило буде вступати в реакцію з нагаром і іржею і відокремлювати все непотрібне від стінок сковороди. Тобі залишиться тільки обполоснути посуд теплою водою.
5. Наждачний папір
Фото: соцмережі
Невеликого шматочка такого паперу вистачить, щоб очистити стару сковороду від товстого шару нагару і іржі. Май на увазі, що наждачний папір буває різної зернистості. При сильному забрудненні вибирай папір п’ятого розміру. Спочатку оброби нею найскладніші місця, потім пройдися ще папером меншою зернистості.
6. Газована вода
Фото: freepick.com
Цей спосіб виник не так давно — з тих пір, як на наших прилавках з’явилася велика кількість імпортної газованої води. За відгуками користувачів ця сильна рідина гарантовано видаляє накип з чайників, наліт зі стінок унітазів, а ще відмінно справляється з іржею. Найкраще працюють “Спрайт»і “Кола”. Але не так давно виробники цих напоїв пішли з Росії, тому, якщо хочеш спробувати, потрібно вибирати ту воду, до складу якої входить ортофосфорна кислота. На етикетці вона позначається як»харчова добавка Е338″.
7. Риб’ячий жир
Фото: freepick.com
Дуже ефективний засіб боротьби з іржею. Крім того, хороший спосіб профілактики її появи. Але скоріше теоретичний, ніж практичний. Адже у нього є серйозний недолік: риб’ячий жир — дорогий продукт і навряд чи є вдома у великій кількості. Але якщо тобі пощастило, і у тебе є запаси незатребуваного риб’ячого жиру, скористайся ним для порятунку улюбленої сковорідки. Нанеси на поверхню сковороди риб’ячий жир тонким шаром і залиш приблизно на 2-3 години. Потім за допомогою губки очисти. Те ж можна зробити з використанням лляної олії.
Як відновити іржаву чавунну сковороду
Після відмивання іржі і нагару чавунну сковороду необхідно прожарити, відновивши таким чином її робочі якості. Помісти сковороду на решітку в духовку і включи її, встановивши регулятор температури на 180 градусів. Потримай сковороду в такій сауні приблизно 1,5–2 ч.до речі, так можна робити, тільки якщо на ній немає пластикових елементів — ручки, якихось кріплень і т. п. після прожарювання дістань сковороду з духовки і дай їй охолонути природним шляхом.