Акуратний зовнішній вигляд, зносостійкість, приваблива ціна – це лише мала частина достоїнств емальованого посуду. Однак при постійному використанні поверхня покривається трудноудаляемим нагаром і кіптявою. Експерти розкажуть, як очистити пригорілу емальовану каструлю.
З чого почати очищення
Посудна емаль досить стійко переносить абразивні дії, але головне – не перестаратися. Якщо ви не встежили за кашею, і емальована каструля сильно пригоріла всередині, перш ніж думати як очистити нагар, залийте ємність водою. Але перед цим остудіть її при кімнатній температурі. При цьому не має значення ступінь блиску фарби (матова або глянсова). Хоча деякі виробники і відзначають, що глянсове покриття відмінно переносить температурні перепади, краще все ж дати посуді охолонути.
Не поспішайте відтирати нагар металевою щіткою або абразивної стороною губки. Так ви ризикуєте пошкодити навіть найстійкіший емальований шар.
Спочатку на поверхні утворюється безліч непомітних оку мікроподряпин. Надалі це призведе до відшарування фарби. Краще замочіть стінки і дно в злегка теплій воді. В результаті пригоріла їжа розмокне, і частина благополучно відійде без використання будь-яких засобів.
Поради щодо використання емальованого посуду
Щоб емальований посуд служила якомога довше, дотримуйтеся наступних порад по її використанню:
Відразу після покупки «загартуйте» емаль. Робиться це за допомогою сольового розчину. Налийте в каструлю 3 л води і додайте 2-3 столові ложки солі, накрийте кришкою, а потім прокип’ятіть 15-20 хвилин. Після закінчення зазначеного часу розчин не зливається, а залишається до повного охолодження. На завершення ємність очищається за допомогою миючого засобу.
Уникайте різкого перепаду температури. Не кладіть в посуд тільки що приготовлену гарячу їжу. Дочекайтеся поки вона охолоне або обполосніть каструлю теплою водою. І навпаки, уникайте потрапляння на теплу або гарячу ємність холодної рідини. Це загрожує виникненням на емалі мікротріщин, в які будуть потрапляти дрібні частинки їжі. На залишках їжі будуть посилено розмножуватися бактерії, з’явиться іржа.
Не піддавайте емальовані вироби заморожуванню. Вона призводить до розтріскування фарби.
Не ставте порожню каструлю на гарячу плиту. Це може стати причиною облуплення верхнього шару.
Також врахуйте, що бажано не кип’ятити в такому посуді молоко і не варити молочні або будь-які інші види каш, макаронів. Готуйте в ній перші страви, морси або компоти.
Вам знадобиться:
- металева щітка
- губка
- сольовий розчин
- господарське мило
- кока-кола
- солі
- оцет
- лимонна кислота
- содовий розчин
- гірчичний порошок
Якщо емальована каструля пригоріла всередині, то в домашніх умовах залишки нагару ви можете спробувати видалити наступними народними методами:
Солі
Насипте 400 г кам’яної солі на дно, додайте трохи теплої води і залиште відмокати на 3-6 годин. Ті частини кіптяви, які не відійшли, спробуйте відтерти губкою. Також можна прокип’ятити отриманий сольовий розчин протягом півгодини.
Оцет 9%
Залийте склянку оцту в каструлю. Зачекайте пару годин.
Лимонна кислота
Візьміть 50 г порошку, обсипте їм пригорілі ділянки і витримайте мінімум 3 години.
Содовий розчин
Налийте в посуд 1 л теплої води, додайте 150 г соди, поставте на тихий вогонь. Дайте засобу закипіти, прокип’ятіть 20-30 міну т
Гірчичний порошок
Їм обробляються всі пригорілі ділянки. Для посилення ефекту залиште його на поверхні на 1-2 години.
Кока-Кола
Залийте її стільки, щоб вона перекрила своїм обсягом нагар. Через годину злийте засіб і пройдіться по стінках і дну губкою. Процедуру можна повторити. Також допускається прокип’ятити напій 15-20 хвилин.
Господарське мило
Натертий на тертці брусок змішується з теплою водою, збивається в мильну піну. Отримана суміш вливається в посуд і залишається на ніч. Вранці потрібно поставити каструлю на вогонь. Дайте суміші кипіти 10-15 хвилин.
Хочете позбутися від нагару за лічені хвилини без всякого замочування на ніч і кип’ятіння? Тоді спрей Cif блискучий ефект Антижир підійде як не можна краще. Розпиліть його на пригорілі залишки їжі. Завдяки потужній формулі, засіб моментально проникає вглиб забруднення. Протріть поверхню ганчірочкою через кілька секунд. Щоб відмити сильний нагар, залиште CIF попрацювати протягом пари хвилин.
Хочете позбутися від нагару за лічені хвилини без всякого замочування на ніч і кип’ятіння? Тоді спрей Cif блискучий ефект Антижир підійде як не можна краще. Розпиліть його на пригорілі залишки їжі. Завдяки потужній формулі, засіб моментально проникає вглиб забруднення. Протріть поверхню ганчірочкою через кілька секунд. Щоб відмити сильний нагар, залиште CIF попрацювати протягом пари хвилин.
Незважаючи на достаток сковорідок і каструль, виготовлених з литого алюмінію, сталі, кераміки зі спеціальними антипригарними покриттями, емальований посуд все також затребувана господинями. Дотримуючись порад, описаних вище, ви продовжите її експлуатаційний термін. А якщо трапилося так, що ємність пригоріла – не впадайте у відчай! Виберіть найбільш зручний і швидкий спосіб для очищення, і ваша улюблена каструля знову засяє чистотою і блиском.