Як стерилізувати скляні банки в мікрохвильовці і не тільки: 8 простих способів

Стерилізація важлива не менше, ніж вибір продуктів. Від цього залежить термін придатності і цілісність заготовки. У статті поділимося декількома способами обробки. Тобі залишається тільки вибрати відповідний.


 Как стерилизовать стеклянные банки в микроволновке и не только: 8 простых способов

Літо – найурожайніший час, коли господині роблять заготовки на зиму. Для того щоб консервація пройшла успішно і варення, лечо або солоні огірочки зберігалися до весни, скляну тару потрібно простерилізувати. Робити це можна і по-старому, використовуючи кип’ятіння, проте є більш простий і зручний спосіб. Знаючи, як стерилізувати банки для варення в мікрохвильовці, духовці, мультиварці, ти зможеш зробити заготовки швидко і без зайвої суєти.

Навіщо потрібна стерилізація

Стерилізація-це нагрівання до 100 градусів. Застосовується для обробки ємностей, де будуть зберігатися домашні заготовки — варення, соління, компоти. Цей спосіб вбиває більшість бактерій і мікробів, які не видаляються водопровідною водою, господарським милом або харчовою содою. Неможливо видалити всі мікроорганізми і бактерії, лише ретельно помивши посуд. Якщо хоча б невелика кількість мікроорганізмів залишиться в безповітряному просторі (в закатаних ємностях), вони почнуть стрімко рости і розмножуватися, тому так важливо дотримуватися гігієни і стерилізувати банки.

Важливо знати, що навіть якщо консерви не виглядають як зіпсовані, в складі можуть міститися токсичні речовини. Деякі з них можуть викликати отруєння організму і навіть довести до летального результату! Нестерилізовані ємності можуть стати причиною серйозного захворювання — ботулізму. Воно вражає нервову систему і спинний мозок. Причому бактерії розмножуються навіть в умовах нестачі кисню. Таким чином,» стерилізування ” тари необхідно в першу чергу для забезпечення безпеки. Крім того, це дозволить зберегти продукцію на більш довгий термін (всім хочеться, щоб заготовки радували літнім смаком всю зиму). Не нехтуй етапом підготовки, так ти збережеш якість і смак продукції на довгий термін. Обов’язковій стерилізації підлягає тара, призначена для зберігання:

 • різних видів варення (особливо так званого “варення-п’ятихвилинки”» яка містить зовсім невелику кількість цукру);
 • овочів і соусів;
 • грибних заготовок;
 • компотів і киселів;
 • рибних і м’ясних консервів.

Як підготувати посуд до обробки

Перш ніж дізнатися, як простерилізувати банки в мікрохвильовці, розберемося, як їх підготувати.

 • В першу чергу тару необхідно ретельно вимити, навіть якщо на перший погляд вона здається чистою. Для миття можна використовувати як звичайний засіб для миття посуду, так і народні засоби: наприклад, харчову соду або гірчичний порошок.
 • Якщо ти не можеш ретельно промити банки зсередини за допомогою губки, використовуй йоржик на довгій ручці. Особливу увагу потрібно приділити шийці: саме на ньому найчастіше залишаються забруднення, сліди від попередніх закатаних кришок. В цей же час можна поставити стерилізувати кришки: в духовці, окропі або пароварці. 
 • Після того, як чисті банки висохнуть, їх обов’язково потрібно перевірити на наявність тріщин або відколів. Якщо цього не зробити, то велика ймовірність того, що під впливом високих температур Тара лопне. Та й зберігати продукцію в негерметичній упаковці небезпечно. Коли посуд повністю готова, можна приступати до обраного способу обробки.
 • Скільки і як стерилізувати банки в мікрохвильовці

  
 Как стерилизовать стеклянные банки в микроволновке и не только: 8 простых способов

  Перевага

  • Багато сучасні господині використовують цей спосіб стерилізації, адже він має цілий ряд переваг перед іншими. Його дуже люблять за швидкість і зручність. До того ж немає необхідності мати якесь особливе обладнання, крім самої мікрохвильової печі.
  • Особливо цінується і те, що в СВЧ-піч можна поставити відразу кілька ємностей: наприклад, середньостатистична «Мікра» може запросто вмістити до п’яти літрових банок одночасно.
  • Якщо потрібно розфасувати по судинах гарячі продукти, найкраще простерилізувати ємності в мікрохвильовці і відразу ж приступати до процесу, щоб не допустити температурних перепадів і не пошкодити скло. В такому випадку економиться багато часу, адже підготувати посуд можна буквально за п’ять хвилин.
  • В умовах спекотної літньої погоди важливо і те, що мікрохвильовка не доставляє ніяких незручностей, адже пар і високі температури практично не поширюються по всій кухні, а залишаються всередині пристрою.

  Недостатки

  • Найбільший мінус мікрохвильової стерилізації-це високі витрати на електроенергію, пристрій дійсно споживає багато електрики.
  • За обсягом теж є обмеження: якщо тобі потрібно простерилізувати багато трилітрових банок, зробити це вийде, тільки якщо ставити по одній за раз. А це, як ми вже з’ясували, не зовсім економічно.
  • Зверни увагу на те, що кришки (мова йде в першу чергу про металевих кришках для закачування) необхідно буде стерилізувати окремо, в СВЧ-піч їх поміщати не можна.

  Спосіб

  1. Парова стерилізація банок в мікрохвильовці

  На відео показуємо процес стерилізації скляних банок в мікрохвильовці.

 • Пропарювати тару в мікрохвильовці дуже легко і для цього не потрібно ніякого додаткового обладнання. Необхідно просто налити невелику кількість води (всього пару сантиметрів від дна) в кожну банку. Зверни увагу, що вода повинна бути дуже чистою: краще використовувати фільтровану або питну з пляшки. Тоді при закипанні вона не залишить ніякого нальоту на дні. Розповідаємо, як проходить стерилізація скляних банок в мікрохвильовій печі.
 • Посуд з водою поміщається в мікрохвильову піч, яка виставляється на потужність 700-800 одиниць. Ємність не потрібно накривати ніякими кришками.
 • Скільки часу стерилізувати банки в мікрохвильовці? Це безпосередньо залежить від розміру. “Літровку” досить буде поставити на 3 хвилини, а для обробки трилітрової банки потрібно в середньому від 5 до 7 хвилин. Тут найкраще орієнтуватися по закипанню води. Після закипання необхідно продовжити гріти судини протягом ще 1-3 хвилин, а потім пристрій можна вимкнути. За час кипіння з банок буде виходити пар, який і забезпечить стерильність судин.
 • Діставати оброблений посуд потрібно дуже акуратно. Важливо не допустити різких перепадів температур, через які скло може лопнути. Краще почекати пару хвилин, поки ємність трохи охолоне, потім відкривати дверцята. Дістань судини двома руками, використовуючи сухе рушник або прихватки. Стеж, щоб з банкою не стикалися ніякі холодні і мокрі предмети, краще не берися за горлечко.
 • Залишки води потрібно вилити, а судини необхідно відразу застосовувати для консервації гарячих заготовок. Якщо потрібно наповнити ємності холодним продуктом, спочатку постав їх догори дном на рушник і дочекайся повного охолодження.
 • Зазвичай в СВЧ-піч стандартного розміру влазить до п’яти «літровок». Якщо ж тобі потрібно простерилізувати “трилітровку”, наповни її невеликою кількістю води, застели дно мікрохвильової печі рушником і поклади посудину на бік. Переконайся, що він зафіксований, і приступай до обробки.
 • 2. Сухий спосіб: як стерилізувати порожні банки в мікрохвильовці

 • Прожарювати в СВЧ-печі можна і повністю порожні ємності, але в цьому процесі важлива коректність. Розповідаємо, як стерилізувати порожні банки в мікрохвильовці. В такому випадку чисті судини поміщають в мікрохвильовку так, щоб вони не стикалися один з одним і зі стінками пристрою (за цим важливо стежити при будь-якому способі обробки). Посередині потрібно поставити склянку, заповнений водою на три чверті. Він також не повинен стикатися з посудом.
 • Після цього СВЧ-піч включають на потужність 800 одиниць і виставляють приблизний час обробки. Стерилізувати необхідно до тих пір, поки не википить вся вода зі склянки. Зазвичай цей процес займає в середньому 5-6 хвилин. 
 • Витягувати судини потрібно все так же за допомогою сухого рушники або прихваток, щоб не обпектися об гаряче скло.
 • 3. Стерилізація ємностей з заготовками

  
 Как стерилизовать стеклянные банки в микроволновке и не только: 8 простых способов

 • Як простерилізувати банки в мікрохвильовці, якщо вони вже заповнені? Деякі господині практикують обробку судин прямо з заготовками всередині! Вся справа в тому, що для деяких категорій продуктів звичайної стерилізації буває недостатньо, вони самі вимагають додаткових заходів по обробці. Зазвичай це стосується грибів, салатів та компотів. Варення ж і заготовки з оцтом зазвичай в такій обробці не потребують, так як в самому складі присутній консервант.
 • Розповідаємо, як проходить стерилізація скляних банок з заготовками в мікрохвильовці. В такому випадку судини заповнюються заготовками на дві третини і заливаються частиною розсолу. Їх потрібно поставити в піч, не накриваючи кришкою. Одна з банок буде служити так званим «донором» (її вмістом ти заповниш інші банки до верху і закатати їх).
 • Середній час витримки:

  • 6 хвилин в робочому режимі і 3 після відключення (для варення);
  • 4 хвилини в робочому режимі і стільки ж після відключення (для салатів);
  • до закипання і 2 хвилини після відключення (для компотів та інших рідин).

  Як ще можна стерилізувати банки: способи

  1. Як стерилізувати банки для варення на паровій бані

 • Для обробки знадобиться велика каструля і друшляк з плоским дном. Наливають в каструлю води і встановлюють сито, зверху ставлять ємності для заготовок. Кришки кладуть у воду і кип’ятять 15-20 хвилин.  
 • Воду потрібно нагрівати разом з банками, щоб не було різких перепадів температури, і скло не трісне. Ємності тримають над парою до тих пір, поки на стінках не з’являться великі краплі води.  Беруть тару і ставлять на тканинну основу горлом вниз. Кришки кладуть на рушник. 
 • Можна скористатися спеціальним стерилізатором, який виглядає як кришка з дірочками, куди і вставляються ємності. Приблизний час: маленьким досить постояти над парою 6-7 хвилин, середнім (1-2 літра) — 10-12 хвилин, великим (від 3 літрів) — 20-25 хвилин. 
 • 2. Як стерилізувати порожні банки в духовці

  
 Как стерилизовать стеклянные банки в микроволновке и не только: 8 простых способов

 • Крім духової шафи знадобиться решітка. Стерилізують тільки в електродуховці. Газова небезпечна через нерівномірне нагрівання-скло може тріснути. У холодну духовку ставлять тару, нагрівають до 100-110 градусів і витримують 15-20 хвилин (час не залежить від обсягу). Можна поставити шийкою вниз або вгору — теж без різниці. 
 • Після цього дістають банки чистим і сухим рушником і ставлять на тканину. Якщо рушник буде мокрим, скло може тріснути. Чекають, коли охолонуть. Для кришок з гумками такий спосіб не підходить. Їх кип’ятять в каструлі 15-20, виймають і висушують. 
 • 3. Як стерилізувати на пару в мультиварці або пароварці

  Для цього способу знадобиться спеціальна решітка для готування на пару, зазвичай продається разом з мультиваркою. Чашу заповнюють водою, можна відразу покласти туди кришки. На решітку встановлюють тару для заготовок шийкою вниз, включають режим «на пару». Банки потрібно стерилізувати стільки ж, скільки в способі № 1: для маленьких досить — 6-8 хвилин, середніх — 10 хвилин, великих — 20 хвилин.

  4. Як стерилізувати банки і кришки для консервування в окропі

  Знадобиться велика каструля. Наливають в ємність холодну воду, ставлять банки шийкою вгору, туди ж — кришки. Якщо баночки не поміщаються в каструлі, можна покласти горизонтально. Включають вогонь, доводять до кипіння і стерилізують 15-20 хвилин. Після цього висушують на рушник шийкою вниз. 

  5. Як стерилізувати банки в посудомийній машині

  Обробляти ємності для консервування можна із застосуванням Посудомийки. У машину завантажують банки, миючий засіб не додають, вибирають температуру, наближену до 100 градусів. Плюс в тому, що одночасно можуть оброблятися до 20 банок. 

  Як стерилізувати кришки різного виду

  
 Как стерилизовать стеклянные банки в микроволновке и не только: 8 простых способов

  Закривати банки можна різними видами кришок. Розрізняють-закручуються залізні, капронові і металеві з гумкою. Перші можна обробляти практично будь-яким способом. Капронові і з гумкою для закочування банок кип’ятять в каструлі або чаші мультиварки. Нюанс: капронові надягають на банки в гарячому вигляді, тоді створюється потрібний вакуум, інші — остуджують. Не можна використовувати для закочування іржаві або пошкоджені кришки!

  Після стерилізації

  Банки і кришки потрібно обов’язково висушити природним шляхом. Якщо час підтискає, тоді витерти насухо чистим рушником. Продукти потрібно закладати в сухі ємності. Це потрібно робити не руками, краще використовувати вилку або шпажки.