Стерилізація важлива не менше, ніж вибір продуктів. Від цього залежить термін придатності і цілісність заготовки. У статті поділимося декількома способами обробки. Тобі залишається тільки вибрати відповідний.
Літо – найурожайніший час, коли господині роблять заготовки на зиму. Для того щоб консервація пройшла успішно і варення, лечо або солоні огірочки зберігалися до весни, скляну тару потрібно простерилізувати. Робити це можна і по-старому, використовуючи кип’ятіння, проте є більш простий і зручний спосіб. Знаючи, як стерилізувати банки для варення в мікрохвильовці, духовці, мультиварці, ти зможеш зробити заготовки швидко і без зайвої суєти.
Навіщо потрібна стерилізація
Стерилізація-це нагрівання до 100 градусів. Застосовується для обробки ємностей, де будуть зберігатися домашні заготовки — варення, соління, компоти. Цей спосіб вбиває більшість бактерій і мікробів, які не видаляються водопровідною водою, господарським милом або харчовою содою. Неможливо видалити всі мікроорганізми і бактерії, лише ретельно помивши посуд. Якщо хоча б невелика кількість мікроорганізмів залишиться в безповітряному просторі (в закатаних ємностях), вони почнуть стрімко рости і розмножуватися, тому так важливо дотримуватися гігієни і стерилізувати банки.
Важливо знати, що навіть якщо консерви не виглядають як зіпсовані, в складі можуть міститися токсичні речовини. Деякі з них можуть викликати отруєння організму і навіть довести до летального результату! Нестерилізовані ємності можуть стати причиною серйозного захворювання — ботулізму. Воно вражає нервову систему і спинний мозок. Причому бактерії розмножуються навіть в умовах нестачі кисню. Таким чином,» стерилізування ” тари необхідно в першу чергу для забезпечення безпеки. Крім того, це дозволить зберегти продукцію на більш довгий термін (всім хочеться, щоб заготовки радували літнім смаком всю зиму). Не нехтуй етапом підготовки, так ти збережеш якість і смак продукції на довгий термін. Обов’язковій стерилізації підлягає тара, призначена для зберігання:
- різних видів варення (особливо так званого “варення-п’ятихвилинки”» яка містить зовсім невелику кількість цукру);
- овочів і соусів;
- грибних заготовок;
- компотів і киселів;
- рибних і м’ясних консервів.
Як підготувати посуд до обробки
Перш ніж дізнатися, як простерилізувати банки в мікрохвильовці, розберемося, як їх підготувати.
Скільки і як стерилізувати банки в мікрохвильовці
Перевага
- Багато сучасні господині використовують цей спосіб стерилізації, адже він має цілий ряд переваг перед іншими. Його дуже люблять за швидкість і зручність. До того ж немає необхідності мати якесь особливе обладнання, крім самої мікрохвильової печі.
- Особливо цінується і те, що в СВЧ-піч можна поставити відразу кілька ємностей: наприклад, середньостатистична «Мікра» може запросто вмістити до п’яти літрових банок одночасно.
- Якщо потрібно розфасувати по судинах гарячі продукти, найкраще простерилізувати ємності в мікрохвильовці і відразу ж приступати до процесу, щоб не допустити температурних перепадів і не пошкодити скло. В такому випадку економиться багато часу, адже підготувати посуд можна буквально за п’ять хвилин.
- В умовах спекотної літньої погоди важливо і те, що мікрохвильовка не доставляє ніяких незручностей, адже пар і високі температури практично не поширюються по всій кухні, а залишаються всередині пристрою.
Недостатки
- Найбільший мінус мікрохвильової стерилізації-це високі витрати на електроенергію, пристрій дійсно споживає багато електрики.
- За обсягом теж є обмеження: якщо тобі потрібно простерилізувати багато трилітрових банок, зробити це вийде, тільки якщо ставити по одній за раз. А це, як ми вже з’ясували, не зовсім економічно.
- Зверни увагу на те, що кришки (мова йде в першу чергу про металевих кришках для закачування) необхідно буде стерилізувати окремо, в СВЧ-піч їх поміщати не можна.
Спосіб
1. Парова стерилізація банок в мікрохвильовці
На відео показуємо процес стерилізації скляних банок в мікрохвильовці.
2. Сухий спосіб: як стерилізувати порожні банки в мікрохвильовці
3. Стерилізація ємностей з заготовками
Середній час витримки:
- 6 хвилин в робочому режимі і 3 після відключення (для варення);
- 4 хвилини в робочому режимі і стільки ж після відключення (для салатів);
- до закипання і 2 хвилини після відключення (для компотів та інших рідин).
Як ще можна стерилізувати банки: способи
1. Як стерилізувати банки для варення на паровій бані
2. Як стерилізувати порожні банки в духовці
3. Як стерилізувати на пару в мультиварці або пароварці
Для цього способу знадобиться спеціальна решітка для готування на пару, зазвичай продається разом з мультиваркою. Чашу заповнюють водою, можна відразу покласти туди кришки. На решітку встановлюють тару для заготовок шийкою вниз, включають режим «на пару». Банки потрібно стерилізувати стільки ж, скільки в способі № 1: для маленьких досить — 6-8 хвилин, середніх — 10 хвилин, великих — 20 хвилин.
4. Як стерилізувати банки і кришки для консервування в окропі
Знадобиться велика каструля. Наливають в ємність холодну воду, ставлять банки шийкою вгору, туди ж — кришки. Якщо баночки не поміщаються в каструлі, можна покласти горизонтально. Включають вогонь, доводять до кипіння і стерилізують 15-20 хвилин. Після цього висушують на рушник шийкою вниз.
5. Як стерилізувати банки в посудомийній машині
Обробляти ємності для консервування можна із застосуванням Посудомийки. У машину завантажують банки, миючий засіб не додають, вибирають температуру, наближену до 100 градусів. Плюс в тому, що одночасно можуть оброблятися до 20 банок.
Як стерилізувати кришки різного виду
Закривати банки можна різними видами кришок. Розрізняють-закручуються залізні, капронові і металеві з гумкою. Перші можна обробляти практично будь-яким способом. Капронові і з гумкою для закочування банок кип’ятять в каструлі або чаші мультиварки. Нюанс: капронові надягають на банки в гарячому вигляді, тоді створюється потрібний вакуум, інші — остуджують. Не можна використовувати для закочування іржаві або пошкоджені кришки!
Після стерилізації
Банки і кришки потрібно обов’язково висушити природним шляхом. Якщо час підтискає, тоді витерти насухо чистим рушником. Продукти потрібно закладати в сухі ємності. Це потрібно робити не руками, краще використовувати вилку або шпажки.